Video Stream na iPada to prosta, przystępna i niedroga aplikacja służąca do bezprzewodowego oglądania filmów zapisanych na dysku komputera bezpośrednio na ekranie naszego tabletu. Z prostotą charakterystyczną dla świata produktów z nadgryzionym jabłkiem w pewnym stopniu zamienia nasze urządzenia w ultra lekki, przenośny telewizor.

Wstęp
Z okazji wydania nowego iOS 4.2 wiele osób zaczęło zachwalać wygodę z jaką korzysta się z nowej funkcji - AirPlay. O samej usłudze nie będę się jakoś długo rozpisywał - generalnie chodzi o możliwość odtwarzania materiału video po sieci WiFi na telewizorze, który podpięty być musi do Apple TV. Ze względu na małą popularność tego urządzenia w Polsce, nie sądzę aby AirPlay stał się tematem częstej dyskusji w polskojęzycznym internecie. Jednak sam pomysł udostępniania filmów w sieci WiFi jest bardzo interesujący i na szczęście nie musimy ograniczać się tylko do rozwiązań stircte od Apple.

Dziś chciałbym więc przedstawić rozwiązanie nieco inne, które działa zupełnie inaczej - nadal jednak w zakresie odtwarzania wideo poprzez sieć WiFi. Mowa o programie Video Stream, który umożliwia oglądanie na iPadzie naszej kolekcji filmów dostępnych na stacjonarnym komputerze, laptopie, lub domowym serwerze plików. Co ciekawe - nie jest przy tym potrzebny żaden dodatkowy sprzęt od Apple (ani Airport Express, ani Apple TV). Czyni to powyższą aplikację powszechnie dostępną dla każdego przeciętnego użytkownika tabletu od Apple.

Uwaga: W AppStore są dwie wersje aplikacji: płatna i darmowa. Różnią się jedynie tym, że wersja płatna nie wyświetla reklam. Recenzja dotyczy wersji darmowej dlatego na zdjęciach widać bannery z ofertami. Za wersję bez reklam trzeba zapłacić 2,49 euro.

Funkcjonalność
Program "VideoStream", bo o nim mowa, służy w głównej mierze do przeglądania i odtwarzania kolekcji filmowej zgromadzonej na naszym komputerze. Z poziomu aplikacji możemy bezprzewodowo obejrzeć wszystkie udostępnianie przez nas filmy bez czasochłonnego pobierania ich na urządzenie czy podłączania do iTunes.


Okno główne programu

Dodatkowo istnieje możliwość konwersji naszych filmów „w locie” do odpowiedniego formatu, dzięki któremu film zostanie przegrany do pamięci wewnętrznej tabletu. Proces ten, niestety, jest czasochłonny a program nie podaje nawet przybliżonego czasu jego trwania.


Okno konwersji


Pliki na urządzeniu i zarządzanie nimi

To w zasadzie dwa główne zastosowania aplikacji - choć dzięki kilku ciekawym opcjom można funkcjonalność urządzenia bardzo rozwinąć. O tym za chwilę.

Instalacja i konfiguracja
Wstępne skonfigurowanie programu jest banalnie proste - sprowadza się do pobrania ze strony producenta małej aplikacji-serwera. Niewielki programik działając w tle nie zabiera ani wiele pamięci systemowej ani zasobów procesora. Za jego pomocą wskazujemy lokalne foldery z filmami, które później możemy przeglądać na iPadzie. Robi się to intuicyjnie i z całą pewnością nikomu nie sprawi to trudności. To w tym programie należy również jednorazowo autoryzować połączenie naszego komputera z tabletem.


Okno autoryzacji

Ilość urządzeń, które można podłączyć nie jest ograniczona, lecz ponieważ posiadam tylko jednego iPada ciężko mi to sprawdzić. Aplikacja jest uniwersalna, więc powinna działać także na iPhonie oraz iPodzie Touch. Nie wiem jak sprawuje się interfejs na tych urządzeniach, więc jeśli będziecie korzystać z aplikacji na mniejszym niż iPadowym ekranie - jestem ciekaw Waszej opinii w komentarzach pod artykułem.

Używanie programu
Program służy - jak już zostało wspomniane - do oglądania filmów z naszych komputerów na ekranie iPada. Sprawdza się w tym naprawdę doskonale. Wideo jest odtwarzane bez żadnych zacięć, płynnie i szybko. Testowałem standardowe filmy DivX oraz filmy HD (480p) w formacie .mkv. Wideo oglądać można zarówno w małym okienku wewnątrz aplikacji lub na pełnym ekranie.


Małe okno, bez kontrolek


Małe okno, z kontrolkami


Pełen ekran, z kontrolkami


Pełen ekran

Dostępne są więc, niezależnie od wybranej opcji, kontrolki znane z YouTube, lub innych aplikacji odtwarzających video. Nic nowego - nic trudnego. Każdy - nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z obsługą odtwarzania filmów.
Bibliotekę naszych klipów można wyświetlać na dwa sposoby: w formie "ikonek (lub stosów w przypadku folderów) bądź listy. Oba tryby wyglądają ładnie, pokazują nazwę pliku oraz długość trwania klipu. Program obsługuje oczywiście foldery.


Nasze filmy / foldery jako ikony


Nasze filmy / foldery jako lista

Filmy można segregować alfabetycznie, według długości oraz daty, zarówno rosnąco jak i malejąco. Dodatkowo program wyświetla w osobnym miejscu historię ostatnio oglądanych filmów. Co więcej - sam zapamiętuje kiedy zrobiliśmy sobie przerwę podczas seansu.


Nasza historia oraz opcja "restore"

Możemy więc wyłączyć program, a przy następnym otwarciu zostaniemy spytaniu czy odtworzyć materiał od początku czy od miejsca w którym przerwaliśmy ostatnio. Bardzo wygodnie i intuicyjnie.

iPad w rodzinie
Aplikacja bardzo wiele zyskuje dzięki wprowadzeniu konfigurowalnych, odrębnych kont użytkowników. Program umożliwia dodanie niezliczonej ilości osób korzystających z aplikacji.


Opcje programu


Dodawanie użytkowników oraz uprawnienia

Po każdorazowym uruchomieniu programu, należy wybrać odpowiednie konto. Jeśli jest ono chronione hasłem (gdyż program chroni konta czterocyfrowym PIN'em) należy podać także odpowiedni kod.


Ekran początkowy - wybór uzytkowników


Ochrona PIN'em

Wszystkie te ustawienia może dowolnie modyfikować "administrator" aplikacji - po pierwszym uruchomieniu lub w dowolnym innym momencie. To administrator decyduje, które udostępniane z komputerów domowych foldery są dla konkretnych użytkowników widoczne.

W praktyce oznacza to tyle, że z poziomu jednej aplikacji różne osoby mają dostęp do różnych treści. W rodzinie może to działać tak, że moja mama będzie mogła za pomocą swojego konta oglądać tylko seriale obyczajowe, a mój brat - logując się za pomocą drugiego konta i swojego PIN'u - będzie miał dostęp tylko do swoich filmów animowanych. Ponieważ do aplikacji można dodać wiele różnych maszyn (pracujących w jednej sieci WiFi) dobre zarządzenie kontami znacznie ułatwia gospodarowanie treściami. Każdy z domowników może oczywiście udostępniać treści ze swojego komputera więc po chwili pracy z kontami można pozwolić domownikom oglądać tylko to co sami dodali. Możliwości konfiguracyjne są bardzo rozbudowane - a jednocześnie proste w obsłudze.

Konwersja
Program oferuje także bezprzewodową konwersję filmów do odpowiedniego formatu, dzięki czemu można wybrany materiał przegrać do pamięci wewnętrznej tabletu. Wszystko działa bezproblemowo, wymaga jedynie kilku kliknięć i film ze stacjonarnej maszyny kopiuje się na iPada. Mamy nawet do wyboru trzy rodzaje jakości w jakiej chcemy dokonać konwersji (wysoka, średnia i niska jakość).


Opcje konwersji

Jedynym minusem tego rozwiązania jest bardzo długi czas trwania tego procesu. Film o długości 45 minut, zakodowany w DivX, konwertował się ok. 45 minut a kopiował kolejne 25 minut. W moim odczuciu to bardzo długo. Tego typu rozwiązanie mogę sobie wyobrazić jedynie w sytuacji, kiedy idziemy do znajomego z tabletem oraz chcemy z jego dysku (bez używania iTunes) skopiować sobie jakiś film bezpośrednio na iPada. Aczkolwiek wydaje mi się, że więcej czasu zaoszczędzimy używając normalnego dysku USB. Oczywiście jednak jest to sprawa indywidualna - program daje taką możliwość i wielkie dzięki za to. Niestety zarządzenie lokalnymi plikami odbywa się tylko z poziomu programu - nie mamy dostępu do filmów poprzez iTunes.


Usuwanie tylko wewnątrz aplikacji

Może w następnych wersjach programiście usprawnią i ulepszą ten proces.

Podsumowanie:
Aplikacja według mnie jest bardzo użyteczna i warta uwagi. Dzięki niej zamienimy iPada w przenośny, bezprzewodowy telewizor z którego każdy, w jednej sieci, będzie mógł skorzystać. Oczywiście pisałem wyżej o zastosowaniach rodzinnych, ale wyobrażam sobie także używanie tego programu w biznesie czy np. w szkołach czy na targach. Dzięki prostocie programu nadaje się zarówno dla młodszych jak i starszych. Każdy powinien sobie poradzić z jego obsługą co stanowi jego wielki atut.

Jednym z większych braków aplikacji jest niestety brak wsparcia dla napisów, zarówno w formie plików .srt jak i .txt . Jest to pewnego rodzaju ograniczenie, choć to dopiero pierwsza wersja programu i niewykluczone, że w przyszłości funkcja ta zostanie dodana.

Osobiście dzięki tej aplikacji nie muszę w kółko kopiować mojej dziewczynie seriali na iPada. Ma dostęp do wszystkich swoich ulubionych klipów, które na bieżąco jej ściągam. Bez kabli, bez czekania i bez problemów. Oboje jesteśmy zadowoleni - a to chyba najważniejsze.

Plusy:
[LIST]*]szybki dostęp do biblioteki filmów
*] łatwość obsługi
*] wygodny i przejrzysty interfejs
*] konwersja filmów w locie
*] możliwość dodanie wielu kont użytkowników
*] rozbudowane możliwości udostępniania
*] niska cena / darmowa wersja
*] działa na wszystkich urządzeniach z iOS 4
[/LIST]

Minusy:
[LIST]*]wolno działa konwersja (42 minutowy film do jakości medium = 40 minut)
*] wolno działające pobieranie (42 minutowy film w jakości medium = 25 minut)
*] problemy z obsługą polskich znaków
*] brak obsługi napisów
[/LIST]

Cena: 2,39 euro - ok. 10 zł. Jest też darmowa wersja z reklamami.
Moja ocena: 8,5 / 10

Linki:
- Strona producenta: collect3 mobile - Applications
- iTunes (płatna): Video Stream for iPhone, iPod touch and iPad on the iTunes App Store
- iTunes (darmowa): Video Stream Free for iPhone, iPod touch and iPad on the iTunes App Store