Dzisiejszego dnia na łamach internetowego wydania dziennika Wall Street Journal opublikowano wywiad w którym CEO Adobe, Shantanu Narayen odpowiada na zarzuty wysuwane przez Jobsa. Otwarty list, którego autorem jest Steve Jobs opisuje współprace z Adobe i problemy jakie stwarza Flash.

Zdaniem Shantanu Narayena produkty Adobe rozwijane są w taki sposób, by programy działy na wielu różnych urządzeniach, co Apple najwyraźniej się nie podoba. Według przedstawiciela Adobe, za problemy z Flashem odpowiedzialny jest nie sam program, ale system operacyjny Mac OS X. Technologia Flash nie przyczynia się także do szybszego zużycia baterii, czego dowodem są inne systemy operacyjne i małe notebooki z powodzeniem obsługujące strony i reklamy stworzone za pomocą Flasha. Dowodem na poparcie słów Narayena ma być najnowsza wersja systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych Android, który sprzętowo ma wspierać odtwarzanie filmów i animacji Flash.

Głównym powodem niechęci Apple do Flasha jest bariera jaką wytwarza sama spółka z Cupertino. Odrzucając aplikację Flash, czy Adobe Air Apple chce wyeliminować pośrednika zajmującego miejsce między programistami i Apple. Zdaniem Jobsa obecność Adobe i jego narzędzi powoduje obniżenie jakości produktów (programów dla iPhone, iPod i iPad), powodując tym samym uzależnienie programistów od produktów Adobe, które nie śpieszy się z wprowadzaniem niezbędnych poprawek. Zdaniem Shantanu Narayen`a narzędzia udostępniane przez jego firmę dają programistom możliwość tworzenia swojego oprogramowania na różne platformy, a co za tym idzie zwiększenie dochodów. Blokując konkurencyjne narzędzia programistyczne Adobe, Apple próbuje nie dopuścić do powstania konkurencji dla SDK.

Źródło: The Journal’s Exclusive Interview With Adobe CEO