OS X Mavericks
Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami Apple pokazało wczoraj nową wersję OS X o nazwie Mavericks, pochodzącej od słynnego miejsca wśród surferów, w którym załamują się jedne z najwyższych fal.
Apple zerwało tym samym z tradycją nazywania kolejnych wersji systemu OS X nazwami kotów. Szukali inspiracji w Kalifornii (żartując przy okazji, że mogli w ten sposób nazwać system Sea Lion, czyli lew morski od zwierząt, które zamieszkują marinę w San Francisco). Ostatecznie jednak zdecydowali się na popularną wśród surferów lokalizację.
Mavericks przynosi sporo nowości. Wiele z systemowych aplikacji zostało usprawnionych, pojawiły się też nowe programy i funkcje znane dotąd z iOS. Podstawowe narzędzie systemowe - Finder - zyskało funkcję kart, znaną dotąd choćby z takiego programu jak Total Finder. Zamiast otwierać wiele okien tego programu, można teraz będzie otworzyć karty.
OS X Mavericks pozwalać będzie także na oznaczanie dokumentów czy generalnie plików za pomocą tagów, co znacznie pomoże w ich wyszukiwaniu. Funkcja ta jak dotąd dostępna była jedynie poprzez zainstalowanie aplikacji firm trzecich. Nowy system będzie także lepiej obsługiwać dodatkowe ekrany. Pozwoli na wyświetlanie na każdym z nich paska menu i docka z programami.
System wyposażony został w nowe, zwiększające wydajność funkcje jak Timer Coalescing , która zmniejsza aktywność procesora o 72 procent i Compressed Memory , kompresującą wolną pamięć, tak by mogła być lepiej wykorzystana przez działające aplikacje.
Rozbudowano systemowe powiadomienia o możliwość odpowiedzi na wiadomość iMessage bezpośrednio w takiej właśnie chmurce powiadomienia. Powiadomienia pojawią się także na ekranie logowania do systemu.
Systemowa przeglądarka Safari wyposażona została w boczny pasek dający szybki dostęp do zakładek i listy "Czytelnia". Pojawiać się w nim mogą także linki, jakie zamieszczają w serwisach społecznościowych obserwowane przez użytkownika osoby.
Nowy system wspierać będzie także funkcję iCloud Keychain , czyli synchronizacji pęków kluczy poprzez iCloud. W pewnym stopniu nie jest to nowość, gdyż taką funkcjonalność oferowała usługa MobileMe. Nowa jej wersja będzie jednak bardziej przypominać popularną aplikację 1Password. Za pomocą iCloud Keychain będzie można nie tylko gromadzić i synchronizować dane logowania, ale także generować hasła czy przechowywać dane o kartach kredytowych.
Jedną z nowych aplikacji, na którą czekali użytkownicy jest iBooks . Przez lata Apple ograniczało dostęp do e-booków kupionych w iBookstore jedynie do iPhone'a i iPada. Wreszcie będzie można otworzyć zakupione książki także na komputerze Mac. iBooks w OS X Mavericks ma być w pełni funkcjonalną wersją aplikacji znanej dotąd z iOS.
Z iOS do OS X przywędrowały także mapy . Mavericks wyposażony będzie w osobną aplikację map z funkcjami podobnymi jak w iOS (nawigacja turn-by-turn, Flyover). Mapy oraz prognoza pogody pojawią się w wydarzeniach zapisanych w nowej wersji systemowego kalendarza.
System operacyjny pojawi się w Mac App Store jesienią bieżącego roku. Od dzisiaj wersję beta mogą testować już zarejestrowani deweloperzy OS X.
Więcej o OS X Mavericks dowiecie się TUTAJ
Źródło: _ Apple_