Tak jak już informowaliśmy, Apple przedstawiło dziś pierwsze funkcje nowego systemu na komputery Mac - Mac OS X 10.7 Lion.

Nowe możliwości, zainspirowane iPadem i mobilnym systemem iOS, dotyczą m.in. gestów multi-touch, sklepu Mac App Store, specyficznej organizacji aplikacji jak i możliwości ich automatycznego zachowania lub pokazania na pełnym ekranie.

To co zasadniczo odróżnia 10.7 od poprzednika to połączenie Mac OS z dotychczasowymi znanymi rozwiązaniami z iOS. Dzięki specjalnemu sklepowi, który zostanie uruchomiony za 3 miesiące, użytkownicy Maka, podobnie jak iPada czy iPoda, będą mieli dostęp do wszystkich aplikacji na swoją platformę w jednym miejscu.

Pierwsze informacje na temat OSX 10.7 są bardzo skąpe i ograniczają się do przedstawienia ekosystemu dotychczasowych programów z aplikacjami z Mac App Store. Tzw. "Mission Control" to zaawansowane Expose, pozwalające zarządzać nimi wszystkimi.

Co ważne, Apple chce zastąpić multi-touch wykorzystywany w iPadzie trackpadem, dzięki któremu nawigacja programami z Mac App Store stanie się łatwiejsza. Wygląda więc na to, że by w pełni wykorzystać możliwości nadchodzącego systemu trzeba będzie dokupić sobie Apple Magic Trackpad lub Magic Mouse.

Premiera systemu przewidziana jest na lato 2011. Cena nowego OS-a nie jest jeszcze znana.