iPad jest wręcz stworzony do czytania elektronicznych wydań gazet i czasopism. Niestety, do tej pory niewiele polskich redakcji wykazało zainteresowanie tym urządzeniem (wyjątkiem jest specjalne wydanie Wysokich Obcasów - Gazeta Wyborcza). Dziś w App Store pojawiła się aplikacja Newsweek PL, która umożliwi nam kupienie i czytanie tego tygodnika bez wychodzenia z domu.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Po jej uruchomieniu możemy pobrać za darmo pełne wydanie Newsweeka z 24. października. Przed ściągnięciem mamy możliwość przejrzenia najważniejszych tematów zawartych w numerze. Każde wydanie kosztować ma 3zł. Wydawca zapowiedział także możliwość elektronicznej prenumeraty.

Po pobraniu (które trwało koszmarnie długo) możemy przystąpić do lektury. Na początku wyświetliła się krótka reklama wideo, później na szczęście coś takiego nie miało już miejsca. Przeglądanie zawartości tygodnika jest bardzo wygodne. Nawigacja jest prosta, a dodatkowo została specjalnie opisana. Przewijanie w prawo bądź lewo przenosi nas do kolejnych artykułów, natomiast przewijanie w dół lub górę do kolejnych stron tekstu. To rozwiązanie świetnie się sprawdza, bez trudu odnajdziemy to, co chcemy. Po dotknięciu tematu w spisie treści jesteśmy automatycznie do niego przenoszeni. Zdjęcia w artykułach możemy dowolnie przewijać lub powiększyć na pełny ekran. Zarówno w poziomie, jak i w pionie wszystko jest całkowicie czytelne. W magazynie znalazły się także materiały wideo. Można odtwarzać je zarówno w niewielkim oknie wkomponowanym w artykuł, jak i na pełnym ekranie.

Na dolnym pasku widoczne są przyciski przenoszące nas do okładki, spisu treści a także podglądu wydania (przypomina on znane wszystkim użytkownikom iTunes Cover Flow). Jeżeli nie mamy zamiaru kupować gazety, możemy za pomocą przycisku "Wiadomości" przenieść się do skrótowych informacji.

Muszę przyznać, że aplikacja Newsweek PL bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jakość wykonania i wygodna przeglądania treści prezentują tak wysoki poziom, że bez wahania daruję sobie kupowanie od czasu do czasu papierowego wydania w kiosku. W końcu po co mam to robić, skoro wersja na iPada oferuje więcej?

Aplikacja jest darmowa, możecie pobrać ją tutaj.