Angry Birds niemal natychmiast po pojawieniu się w App Store stało się hitem. Ponad milion sprzedanych kopii to wynik, którym nie może poszczycić się wiele tytułów. Prosta mechanika rozgrywki i dwuwymiarowa, rysunkowa grafika nie przeszkodziły tej grze zdobyć pierwszego miejsca w rankingu płatnych aplikacji w wielu krajach. Wręcz przeciwnie, stały się jej największymi zaletami. Do tego należy doliczyć niską cenę oraz częste aktualizacje. Czego chcieć więcej? Teraz Chillingo wydało kolejny tytuł, który niemal dosłownie zajął miejsce poprzednika. Cut the Rope, bo o nim mowa, już w pierwszym tygodniu po premierze stało się najszybciej sprzedającym się tytułem w App Store. Co jest tak niezwykłego w tej grze? Zapraszam do recenzji wersji HD przeznaczonej dla iPada.

Po zainstalowaniu gry i uruchomieniu jej trafiamy do prostego, ładnego menu. Znajdziemy tu przyciski rozpoczęcia rozgrywki, opcji oraz Crystal, czyli systemu osiągnięć i rankingów. W wersji na iPhone’a gra wspiera również Game Center. Achievementów jest sporo, zdobycie ich wszystkich zajmie trochę czasu. Opcje ograniczają się natomiast do włączenia lub wyłączenia muzyki i dźwięków, obejrzenia listy płac i zresetowania gry. Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do rozgrywki.

Przed rozpoczęciem pierwszego poziomu wita nas krótkie intro. Dostaliśmy bowiem pudełko z bliżej nieokreślonym stworzeniem, które należy karmić cukierkami. Ot, cała filozofia. Istota ta przypomina czterozębną żabę z antenką na głowie (zupełnie jak od beretu). Jest jednak dużo bardziej urocza, a nawet zabawna. Co prawda jej urok ogranicza się do kilku animacji, którą obdarzyli ją twórcy, jednak są one po prostu świetne. Jest to niemal taki poziom, jak ten, który osiągnięto z kotem w Shreku 2 (nie muszę chyba przypominać, co to była za scena). Stworzonko rozdziawia szeroko paszczę, gdy tylko w pobliżu znajdzie się cukierek, a jeśli ten spadnie, jego wzrok jest bardzo wymowny. Wydaje przy tym wręcz komiczne dźwięki, dlatego też nie wyobrażam sobie gry przy całkowicie wyciszonym urządzeniu.

Skoro wiemy już co będziemy karmić, wypadałoby napisać również jak. Na każdym z poziomów znajduje się cukierek, który należy dostarczyć do zielonego żarłoka. Brzmi prosto, ale na szczęście tak banalne nie jest. Okazuje się bowiem, że słodycz uwieszono na sznurku, który nie zawsze wisi dokładnie nad naszym celem. Aby ten dotarł na miejsce, musimy niekiedy odrobinę pogłówkować. Oprócz tytułowego przecinania sznurków, możemy także je naciągać, używać bąbelków powietrza unoszących cukierek w górę czy też balonów. Oczywiście wiąże się z tym wykorzystanie praw fizyki, które w grze zostały dobrze odwzorowane. Kołyszemy więc cukierkiem, kolejno przecinamy sznurki (pojedynczo lub po kilka naraz), naciągamy je, unikamy elektrycznych wiązek, a w odpowiednim momencie przebijamy bąbelki z powietrzem. Poziomy są dość zróżnicowane, jednak każdy z nich wymaga trochę kombinowania, jeżeli chcemy zdobyć wszystkie trzy gwiazdki, a tym samym przejść etap na 100%. Szkoda, że stopień trudności nie jest zbyt wysoki - przeszedłem całą grę na maksimum, a nie trafiłem na żaden moment, na którym bym się zaciął. Mam nadzieję, że aktualizacja przyniesie etapy będące większym wyzwaniem.

Obecnie dostępne są cztery zestawy poziomów, każdy z nich składa się z 25 etapów. To niby wiele, ale wspomniany już niski stopień trudności sprawia, że bardzo szybko zbierzemy komplet 300 gwiazdek. Oprawa dźwiękowa jest świetna. W tle przygrywa przyjemna muzyka, chociaż po godzinie spędzonej z grą staje się nieco monotonna. Sytuację ratuje zielone stworzenie, które może i nie wydaje z siebie za wiele dźwięków, ale gdy już to robi, wywołuje uśmiech na twarzy.

Cut the Rope to bardzo dobra gra logiczna. Atmosfera, w jakiej pokonujemy kolejne poziomy jest bardzo przyjemna, wręcz relaksująca. Szkoda tylko, że autorzy nie zdecydowali się na dodanie choćby kilku trudniejszych poziomów, przez co bardzo szybko można ukończyć grę. Kolorowa grafika może podobać się każdemu, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, mam jednak wrażenie, że tytuł ten jest adresowany głównie do młodszego odbiorcy. Jeżeli szukacie gry logicznej, która zmusi Was do myślenia i umili nudne, jesienne wieczory, a macie już Angry Birds - Cut the Rope będzie idealnym wyborem. Jeżeli natomiast nie zaznajomiliście się z perypetiami „rozzłoszczonych ptaków”, to nie wahajcie się ani chwili - najnowsze dzieło Chillingo może spokojnie poczekać.

Ocena: 8/10

Gra w wersji na iPada kosztuje 1,99$, możecie pobrać ją tutaj.