Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w maju 2024 roku.

Braid, Anniversary Edition

Braid to wydana oryginalnie w 2008 roku gra platformowo-logiczna, w której wcielamy się w mężczyznę próbującego uratować księżniczkę porwaną przez potwora (a przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka - z biegiem czasu fabuła ujawnia jednak również drugie dno). Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest zastosowanie różnych mechanizmów pozwalających manipulować czasem, które choć początkowo zdają się jedynie ułatwiać pokonywanie zręcznościowych wyzwań, szybko stają się też kluczem do rozwiązywania umieszczonych w grze zagadek. Wersja Anniversary Edition oferuje m.in. odświeżoną oprawę audiowizualną, dodatkowe wyzwania i zagadki oraz ponad 12 godzin opcjonalnego komentarza twórców.

Pobierz z App Store

Squad Busters

Squad Busters to sieciowa gra zręcznościowa z elementami strategicznymi, stworzona przez studio Supercell, znane za sprawą takich hitów jak Clash of Clans, Brawl Stars czy Clash Royale. W rozgrywce bierze tu udział dziesięciu graczy, z których każdy dowodzi niewielkim oddziałem złożonym z postaci znanych z innych gier Supercell. Celem jest zdobycie jak największej liczby klejnotów, w czym przeszkadzają nam zarówno inni gracze jak i różnego rodzaju potwory i pułapki rozmieszczone na planszy. By urozmaicić rozgrywkę w każdym starciu stosowane są różnego rodzaju modyfikatory zmieniające zasady gry, zmuszające graczy do dostosowywania swojej strategii do nowych warunków.

Pobierz z App Store

Katana Zero

Katana Zero to dynamiczna zręcznościowa gra akcji utrzymana w stylu retro, pozwalająca nam wcielić się w wojownika ninja posiadającego moc manipulowania czasem. Rozgrywka skupia się na walce z przeciwnikami, choć znajdziemy tu też elementy typowo platformowe. Poszczególne poziomy zostały przy tym zaprojektowane w taki sposób, by gracze mogli ukończyć je na wiele różnych sposobów.

Pobierz z App Store

Construction Simulator 4

Gry z serii Construction Simulator pozwalają nam wcielić się we właściciela firmy budowlanej, który nie tylko zarządza swoim biznesem, ale też wykonuje samodzielnie większość prac. Czwarta część rozgrywa się w Kanadzie. Na graczy czeka w niej ponad 100 zadań, w trakcie których mogą pokierować ponad 80 różnymi maszynami, wśród których znajdziemy m.in. dźwigi, żurawie, koparki, spychacze czy walce drogowe. Wszystkie bazują na prawdziwych produktach takich marek jak Atlas, BELL, Bobcat, Bomag, CASE, Caterpillar, Kenworth, Liebherr, Mack Trucks, MAN, MEILLER Kipper, Palfinger, STILL, CIFA, DAF i Scania. Construction Simulator 4 oferuje też tryb multiplayer, umożliwiający wspólną zabawę dwóm osobom.

Pobierz z App Store

Sonic Mania Plus

Sonic Mania to gra wydana oryginalnie w 2017 roku z okazji 25 rocznicy powstania marki Sonic the Hedgehog. Jest to dwuwymiarowa platformówka w stylu retro, stanowiąca udany powrót do korzeni tej serii, zarówno pod względem mechaniki rozgrywki jak i oprawy audiowizualnej. Wersja Plus wprowadza kilka usprawnień, poprawek i nowych elementów, w tym dodatkowe grywalne postacie.

Pobierz z App Store

Geneforge 2 - Infestation

Oryginalna wersja Geneforge 2 miała swoją premierę w 2003 roku i przez pewien czas była dostępna wyłącznie na komputerach z systemem Mac OS X. Była to gra RPG rozgrywająca się w dość nietypowym świecie mieszającym elementy fantasy i science-fiction, w której wcielaliśmy się w maga specjalizującego się w powoływaniu do życia różnego rodzaju potworów. Geneforge 2 oferowało graczom dużo swobody działania, pozwalając pokierować fabułą na różne sposoby. Nowa wersja na iPadOS, nosząca podtytuł Infestation, oprócz odświeżonej oprawy graficznej i przystosowania gry do współczesnych platform oferuje też nowe lokacje, misje i postacie niezależne oraz szereg pomniejszych usprawnień.

Pobierz z App Store

Paper Trail

Paper Trail to gra przygodowo-logiczna, opowiadająca o młodej dziewczynie o imieniu Paige, która opuszcza rodzinny dom by spełnić marzenia o karierze naukowej. Świat gry przedstawiony został w postaci kartek papieru, na których namalowano przemierzane przez nią lokacje. Jest to nie tylko ciekawy zabieg stylistyczny, ale też jeden z głównych elementów mechaniki rozgrywki. Gracz może bowiem zaginać i składać wspomniane kartki, manipulując w ten sposób otoczeniem, po którym porusza się główna bohaterka.

Pobierz z App Store

Athenian Rhapsody

Athenian Rhapsody to komediowa gra RPG o bardzo eksperymentalnym charakterze, inspirowana takimi hitami jak Undertale i Earthbound. Pod wieloma względami przypomina ona klasyczne japońskie gry RPG, jednak w trakcie rozgrywki natrafimy też na różnego rodzaju mini-gry inspirowane innymi gatunkami. Autor gry twierdzi, iż jej fabuła została zaprojektowana w taki sposób, by każde nawet najmniejsze działanie gracza miało wpływ na to, jak potoczy się historia. Przy każdym kolejnym podejściu do rozgrywki tworzymy też własną unikalną „rapsodię", stanowiącą zapis naszych przygód, którym możemy po ukończeniu gry podzielić się ze znajomymi.

Pobierz z App Store

Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie tutaj.