Przychody w dół, zysk w dół, ale kurs akcji do góry. Są wyniki Apple za Q2’24
W czwartek, 2 maja, Apple podało wyniki za II kwartał 2024 roku (1 kwartał roku kalendarzowego 2024). Te są dużo gorsze niż rok wcześniej, ale to kompletnie nie przeszkodziło inwestorom giełdowym rzucić się na akcje giganta z Cupertino.
Przychody Apple w podziale na główne segmenty kształtują się następująco:
- iPhone 45,9 mld USD, -10,5% r/r
- iPad 5,5 mld USD, -16,7% r/r
- Mac 7,4 mld USD, +3,9% r/r
- Usługi 23,8 mld USD, +14,2% r/r
- Akcesoria 7,9 mld USD, -9,6% r/r
Łączne przychody Apple wyniosły 90,7 mld USD i były niższe o 4,3% względem analogicznego kwartału rok temu. W tym kwartale odnotowało 23,6 mld USD zysku netto, co też oznacza spadek o 2,1%. Tak nieduży spadek zysku netto, w porównaniu ze spadkiem przychodów, wynika z wzrostu marży brutto spółki (46,6% wobec 44,3% rok temu). Wzrost marży brutto wynika z kolei ze wzrostu znaczenia w ogólnej strukturze przychodów kategorii „Usługi”.
Co ciekawe, wyniki te, mimo, że obiektywnie słabsze niż rok temu, nie przeszkodziły inwestorom w zakupach akcji Apple. W piątek na sesji giełdowej, po dniu ogłoszenia wyników kurs akcji spółki wzrósł o blisko 6%. Okazuje się, że wyniki te były po prostu lepsze od oczekiwań analityków, którzy to spodziewali się większych spadków w wynikach Apple.
iPhone i iPad zawodzą
Spadek sprzedaży iPadów nikogo nie powinien dziwić. Od niemalże półtora roku nie zobaczyliśmy premiery żadnego nowego iPada. Sytuację ma prawdopodobnie zmienić prezentacja zapowiedzenia na najbliższy wtorek, 7 maja. Jednakże nie zmienia to faktu, że ostatni kwartał był pod względem sprzedaży iPadów fatalny.
Niepokoi natomiast spadek sprzedaży iPhone’ów. Tim Cook tłumaczył to tym, że przychody rok temu były wybitnie wysokie, co dało wysoką bazę porównawczą.
Efektu Apple Vision Pro póki co nie widać
Apple odnotowało także spadek w kategorii Akcesoria (Wearables, Home and Accessories). Oczywiście jest za wcześnie, żeby w tej kategorii było widać wpływ nowego „dziecka” Apple, czyli Vision Pro. Głównymi składowymi w tym segmencie są natomiast AirPodsy oraz Apple Watch. I o ile tradycyjnie we wrześniu dostaliśmy nowego Apple Watcha, tak premiery nowych AirPodsów nie było już bardzo dawno (we wrześniu 2023 roku AirPodsy Pro otrzymały jedynie nowe etui z USB-C, ale trudno nazwać to gruntowym odświeżeniem tego produktu)
Nie zawodzą Maki i Usługi
Nie dziwią natomiast wzrosty w sprzedaży Maców. Nowe maszyny dostajemy w miarę na bieżąco. MacBooki Pro z procesorami M3 miały swoją premierę w listopadzie 2023, czyli umiarkowanie niedawno. Odświeżono wówczas także iMaki (co nie akurat nie wydawało się pewne). Z kolei w ostatnim kwartale zobaczyliśmy nowe MacBooki Air, również na procesorach M3.
Z kolei Usługi są tą kategorią przychodową, która rośnie niemalże nieprzerwanie. Przychody z tej kategorii nie podlegają wahaniom sezonowym. Oczywiście pozostaje otwartym pytanie o przyszłość stabilności przychodów w tej kategorii, po otwarciu rynku alternatywnych marketplace’ów na terenie Unii Europejskiej.
Nadchodzą nowi użytkownicy
Mimo że takie wyniki finansowe nie napawają optymizmem, to widać ciągle rosnącą bazę użytkowników. Ogromna część kupujących sprzęty Apple to nowi użytkownicy, dla których jest to pierwsze urządzenie z danej kategorii, przykładowo:
- Dla ponad połowy nabywców MacBooka Air był to ich pierwszy Mac.
- Podobnie połowa nabywców iPada kupowała swojego pierwszego iPada w życiu.
- Aż w końcu 2/3 nabywców Apple Watcha kupowało swój pierwszy zegarek od Apple.
- Apple posiada ponad miliard aktywnych subskrybentów swoich usług (lub przechodzących przez App Store). Liczba ta podwoiła się przez ostatnie cztery lata.
Znowu rośnie dywidenda. Kolejne 110 mld USD zwrotu zatwierdzone
Spółka, po raz 12 z rzędu, zwiększyła dywidendę, którą płaci w cyklu kwartalnym. Wzrost, podobnie jak temu, wynosi 1 cent na akcję. Od teraz Apple będzie płacić 0,25 USD kwartalnie.
W ostatnim kwartale Apple wypłaciło w formie dywidendy 3,7 mld USD. Jednocześnie spółka skupiła z rynku akcje warte 23,5 mld USD. Odkąd Apple rozpoczęło program zwrotu pieniędzy do akcjonariuszy (dywidenda + buy-back) w 2012 roku wypłaciło w ten sposób 866 mld USD. Rada Nadzorcza Apple zatwierdziła dalszy skup akcji własnych o kwotę 110 mld USD.
Źródło: investor.apple.com