1 lutego Apple podało wyniki za I kwartał roku obrotowego 2024 (IV kwartał roku kalendarzowego). Wyniki są bardzo dobre, ale jednak nie rekordowe.

Przychody Apple w poszczególnych segmentach produktowych kształtowały się następująco:

  • iPhone 69,7 mld USD, + 6% r/r
  • iPad 7 mld USD, -25,3% r/r
  • Mac 7,78 mld USD, +0,6% r/r
  • Usługi 23,1 mld USD, +11,3% r/r
  • Akcesoria 11,9 mld USD, -11,3% r/r

Łączne przychody Apple w tym kwartale wyniosły 119,5 mld USD. Stanowi to wzrost o 2,1% liczony rok do roku (117,1 mld USD rok temu). Zysk spółki wyniósł 33,9 mld USD. Tu również odnotowujemy wzrost w stosunku do zeszłego roku, kiedy to Apple osiągnęło zysk 29,9 mld USD. Oznacza to wzrost o ponad 10%.

Jest dobrze, ale to nie są rekordy

Mimo tego, że Apple osiągnęło lepsze wyniki niż rok temu, to nie jest to rekordowy kwartał w historii spółki. Okazuje się, że dwa lata temu, w pierwszym kwartale 2022 roku (ostatni kwartał roku kalendarzowego 2021) spółka osiągnęła jeszcze lepsze wyniki. Odpowiednio było to 123,8 mld USD przychodu oraz 34,6 mld USD zysku.

Przypomnijmy był to wówczas pierwszy kwartał po „roku covidowym” z ogromnym odłożonym popytem. Był to także taki moment w historii, że klienci wygenerowali bardzo mocny popyt na komputery z procesorami Apple Silicon. Do wyników sprzed dwóch lat wobec tego odrobinę jeszcze brakuje.

Rok bez nowego iPada

Na uwagę zasługuje dosyć duży spadek sprzedaży iPadów. Warto zauważyć, że w całym 2023 roku Apple nie pokazało żadnego nowego iPada. Ponadto dokładnie rok temu mieliśmy kwartał, w którym zadebiutowały iPady Pro z procesorem M2, które cieszyły się powodzeniem wśród klientów. Od tamtej pory jednak nic nowego nie zobaczyliśmy. Ten kwartał był też czwartym z rzędu kwartałem ze spadkiem sprzedaży w tej linii biznesowej liczonej rok do roku.

Rok bez nowych AirPodsów

Widać także spadki w kategorii Akcesoria (ang. Wearables, Home and Accesories). Ostatnie odświeżenie AirPodsów miało miejsce we wrześniu 2022 roku. Co prawda we wrześniu 2023 te AirPodsy dostały nowe pudełko ładujące z USB-C, ale trudno tu mówić o całkowicie nowym produkcie.

Ponad 2 miliardy aktywnych urządzeń

Apple po raz kolejny odnotowało rekord wszech czasów w kategorii Usługi. Nie ma się co dziwić, w tej kategorii nie mamy żadnych wahań sezonowych i trudno znaleźć (oprócz kursów walut) jakieś czynniki grające przeciwko Apple. Ponadto należy nadmienić, że w ostatnich miesiącach Apple podniosło ceny za swoje usługi subskrypcyjne takie Apple TV+, Apple Music, czy przestrzeń dyskowa w iCloud.

Tim Cook podczas podsumowania wyników podał informację, że aktualnie na świecie jest aktywnych 2,2 miliarda urządzeń Apple.

Polska zauważona przez Apple

Podczas podsumowania wyników Tim Cook podał kolejne ciekawe, szczególnie z naszego punktu widzenia, dane. Otóż wymienił kilka krajów, w których wzrost przychodów przekracza 10%. Wśród tych krajów została wymieniona Polska. Pozostałe kraje to Malezja, Meksyk, Filipiny i Turcja.

Dywidenda i buy-back

Apple niezmiennie wypłaca kwartalną dywidendę. W ostatnim kwartale spółka wypłaciła 24 centy na jedną akcję, co łącznie kosztowało 3,8 mld USD. Apple skupiło także z rynku akcje własne o wartości 20,5 mld USD. Aktualnie Apple posiada w gotówce i płynnych papierach wartościowych 173 mld USD (+11 mld USD k/k) oraz dług w wysokości 108 mld USD (-3 mld USD k/k).