Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej trwa dyskusja i próby wywarcia wpływu na Apple, żeby wprowadziło wsparcie dla standardu RCS w swoich systemach.

Na przestrzeni lat Apple odmawiało i sugerowało, że nie dojdzie do takiej implementacji. Tymczasem dość niespodziewanie amerykański gigant poinformował, że w przyszłym roku - prawdopodobnie w drugiej połowie - systemowa aplikacja Wiadomości będzie obsługiwała wspomniany wyżej standard.

W oświadczeniu dla 9to5Mac rzecznik Apple powiedział, że firma wierzy, że RCS zapewni lepszą interoperacyjność w przypadku wiadomości międzyplatformowych.

RCS oferuje wiele funkcji w stylu iMessage do przesyłania wiadomości między platformami iOS oraz Android. Obejmuje to między innymi potwierdzenia przeczytania, wysyłanie lokalizacji, wskaźniki pisania, reakcje, wysokiej jakości obrazy i filmy. Rozwiązanie to działa zarówno z wykorzystaniem sieci komórkowej jak i Wi-Fi.

Apple zawraca uwagę, że iMessage jest znacznie bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla prywatności niż RCS. Twierdzi, również że RCS nie obsługuje obecnie szyfrowania tak silnego jak iMessage.

Zmiana podejścia Apple jest prawdopodobnie spowodowana naciskami ze strony Unii Europejskiej.

Źródło: **9To5Mac