Urządzenia audio Yamahy mają specjalne miejsce w moim sercu. Cenię je sobie zwłaszcza za naturalne ale i ciepłe brzmienie. Tyczy się to także soundbarów tej marki, a taki, model dostępny w stosunkowo niewysokiej cenie, trafił ostatnio do mnie do testów. Mowa o soundbarze Yamaha SR-B40A.

Soundbary Yamahy to urządzenia o klasycznym wyglądzie, których zadaniem nie jest odciąganie wzroku użytkownika od telewizora. Są prost w swojej formie, a jeśli już na nie spojrzeć, to cieszą oko swoim minimalizmem, zachowując jednak charakterystyczny dla Yamahy design. Tak też jest w przypadku soundbaru Yamaha SR-B40A. Ma on charakterystyczną formę nieco spłaszczonej belki niemal w całości pokrytej tkaniną maskującą. Po środku górnej powierzchni umieszczono dotykowy panel sterujący. Soundbar ma wymiary 910 x 68 x 133 mm, co oznacza, że potrzebuje szerszej komody czy stolika pod telewizor. Można oczywiście zawiesić go także na ścianie.

Znajdujący się w komplecie bezprzewodowy subwoofer ma także klasyczną formę skrzynki o wymiarach 194 x 419 x 407 mm. Klasycznie też, na jednym z boków (prawym) umieszczono 16-centymetrowy głośnik basowy. Z jego przodu znalazło się ujście kanału bass reflex oraz logo Yamahy.

Soundbar wyposażony jest w cztery 4,6-centymetrowe głośniki średniotonowe i dwie 2,5-centymetrowe kopułki wysokotonowe. Całkowita moc generowana przez soundbar i subwoofer to 200 W (dwa kanały po 50 W oraz subwoofer 100 W).

Soundbar Yamaha SR-B40A wyposażony jest w gniazdo HDMI aRC. Wspiera Dolby Digital i Dolby Atmos. Dzięki gniazdu HDMI aRC można także sterować jego głośnością bezpośrednio z pilota do telewizora. Z tyłu, w specjalnej wnęce, poza wspomnianym gniazdem, a także gniazdem zasilania, znalazło się także cyfrowe wejście optyczne oraz wyjście RCA dla subwoofera. Dodatkowo możliwe jest strumieniowanie dźwięku ze źródła poprzez Bluetooth.

Soundbar oferuje cztery tryby pracy:

  • stereo do słuchania muzyki

  • game (gra): do grania

  • movie: najlepsze do filmów

  • standard: wypośrodkowany, nadający się np. do oglądania telewizji

Dodatkowo dostępne są funkcje ClearVoice, uwydatniająca głos w filmach, serialach czy wideo na YouTube oraz Bass Extension, zwiększająca moc i dynamikę dolnych częstotliwości.

W komplecie znalazł się pilot pozwalający nie tylko na sterowaniem głośnością soundbaru i subwoofera ale i aktywację wspomnianych trybów i funkcji. Soundbarem sterować można także za pomocą dedykowanej aplikacji dla smartfona.

Soundbar świetnie sprawdza się zarówno podczas seansów filmowych, seriali i gier, oferując bardzo dobrą dynamikę w całej szerokości pasma, głębokie basy i separację poszczególnych partii oraz bardzo dobry dźwięk przestrzenny. W trybie stereo sprawdza się znakomicie nie tylko do słuchania muzyki w tle ale i w pełni zaangażowanych odsłuchów, czyli raczenia się muzyką jak i dźwiękiem. Soundbar tworzy szeroką i głęboką scenę muzyczną z dobrą separacją poszczególnych linii instrumentów i dynamicznymi basami.

Soundbar Yamaha SR-B40A to świetna propozycja nie tylko dla fanów filmów, seriali i gier, którym zależy na bardo dobrym brzmieniu za niezbyt wysoką cenę, którzy nie mają miejsca czy budżetu na dodatkowy zestaw stereo w salonie. Jakość dźwięku oferowana przez to urządzenie pozwala cieszyć się muzyką w pełnym jej zakresie.

Soundbar Yamaha SR-B40A dostępny jest w sieci salonów To Hi – Fi & Video Design w cenie 2399 zł.