Jedną z najbardziej rozpoznawalnych funkcji sytemu Mac OS X Leopard jest tworzenie kopii zapasowych systemu Time Machine oraz przeglądanie plików Cover Flow. W związku z bezprawnym wykorzystaniem i łamaniem patentu na te dwa elementy firma Mirror Worlds LCC wytoczyła proces sądowy firmie z Cupertino w 2008 roku. Apple właśnie ten proces przegrało.

Według Mirror Worlds, Apple bezprawnie wykorzystało pomysł opracowany przez profesora Davida Gelerntera z Uniwersytetu Yale dotyczący organizowania i przedstawiania plików (Cover Flow) oraz strumieniowego tworzenia kopii zapasowych. Według dokumentów, które zostały przedstawione sądowi, patent tworzenia kopii zapasowej plików opartej na strumieniowym zapisie i dacie zostały zgłoszone do amerykańskiego Urzędu Patentowego w 1999 roku.

Według właściciela patentów, Apple bezprawnie wykorzystuje tę technologię w menadżerze plików Finder, odtwarzaczu iTunes oraz Spotlight.

W wywiadzie udzielonemu dla magazynu Big Thing, David Gelertner wyraził swoją opinię na temat zaistniałej sytuacji:

„Jestem podirytowany zaistniałym faktem nie z powodu pieniędzy, ale z powodu braku uznania pracy jaką włożył mój zespół i ja w opracowanie tej technologi. Naszym celem jest bezpłatne udostępnianie naszej pracy środowiskom akademickim, a duże firmy jak Apple całkowicie nie szanują naszej pracy i próbują zarobić na tym pieniądze.”

Pozew został złożony w sądzie okręgowym w Tyler w stanie Teksas. Okręg ten słynie z przychylności wobec właścicieli patentów. Mimo, że Apple przegrało proces nie oznacza to jeszcze koniec sprawy, prawdopodobnie firma będzie zmuszona zapłacić wysokie odszkodowanie Mirror Worlds LCC za bezprawne wykorzystanie patentów.


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 15.11.2019