Jedną z najbardziej rozpoznawalnych funkcji sytemu Mac OS X Leopard jest tworzenie kopii zapasowych systemu Time Machine oraz przeglądanie plików Cover Flow. W związku z bezprawnym wykorzystaniem i łamaniem patentu na te dwa elementy firma Mirror Worlds LCC wytoczyła proces sądowy firmie z Cupertino w 2008 roku. Apple właśnie ten proces przegrało.

Według Mirror Worlds, Apple bezprawnie wykorzystało pomysł opracowany przez profesora Davida Gelerntera z Uniwersytetu Yale dotyczący organizowania i przedstawiania plików (Cover Flow) oraz strumieniowego tworzenia kopii zapasowych. Według dokumentów, które zostały przedstawione sądowi, patent tworzenia kopii zapasowej plików opartej na strumieniowym zapisie i dacie zostały zgłoszone do amerykańskiego Urzędu Patentowego w 1999 roku.

Według właściciela patentów, Apple bezprawnie wykorzystuje tę technologię w menadżerze plików Finder, odtwarzaczu iTunes oraz Spotlight.

W wywiadzie udzielonemu dla magazynu Big Thing, David Gelertner wyraził swoją opinię na temat zaistniałej sytuacji:

„Jestem podirytowany zaistniałym faktem nie z powodu pieniędzy, ale z powodu braku uznania pracy jaką włożył mój zespół i ja w opracowanie tej technologi. Naszym celem jest bezpłatne udostępnianie naszej pracy środowiskom akademickim, a duże firmy jak Apple całkowicie nie szanują naszej pracy i próbują zarobić na tym pieniądze.”

Pozew został złożony w sądzie okręgowym w Tyler w stanie Teksas. Okręg ten słynie z przychylności wobec właścicieli patentów. Mimo, że Apple przegrało proces nie oznacza to jeszcze koniec sprawy, prawdopodobnie firma będzie zmuszona zapłacić wysokie odszkodowanie Mirror Worlds LCC za bezprawne wykorzystanie patentów.