W wyjątkowo szerokiej gamie tebletów graficznych ciężko jest znaleźć ten jeden jedyny, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Czy warto wydawać kilka tysięcy złotych, by dostać coś co możemy mieć za kilkukrotnie niższą cenę? A może warto dogłębnie przeanalizować oferty poszczególnych firm, by w efekcie za niską kwotę otrzymać coś co efektywnie będzie nam służyć przez długie lata? Zapraszam do recenzji jednego z ciekawszych modeli firmy Genius, tabletu G-Pen M609X.

Już na pierwszy rzut oka widać, że tablet ten nie jest byle jakim urządzeniem. Oferowany przez niego komfort pracy należy do najwyższych z tej półki cenowej. G-Pen M609X daje nam ogromne możliwości dostosowania go pod własne upodobania, 26 programowalnych makr nie tylko uprzyjemni, ale również w ogromnym stopniu przyspieszy naszą pracę. Podobnie zresztą jak klawisze funkcyjne w połączeniu z dwoma pokrętłami, dzięki którym jeszcze bardziej zyskamy na efektywności.

Wygląd ogólny

Recenzowany tablet Geniusa nie należy może do dzieł sztuki designerskiej, niemniej wygląda schludnie i idealnie pasuje do każdego biurka. Niestety, lustrzana otoczka powierzchni roboczej bardzo szybko się brudzi, a każde dotknięcie palcem, czy nadgarstkiem, skutkuje pozostawieniem tłustej plamy, choć te mniejsze zabrudzenia widoczne są jedynie pod pewnym kątem. Ponadto tablet bardzo łatwo przyciąga kurz, jednak antystatyczna ściereczka, która notabene byłaby znakomitym dopełnieniem zestawu, bez problemów poradzi sobie i z tym mankamentem.

Powierzchnia robocza tabletu jest stosunkowo duża. W zależności od proporcji rozdzielczości ekranu, wynosi odpowiednio: 18,6 x 14,1 cm (4:3) oraz 23,0 x 14,1 cm (16:9). Dzięki widocznym ogranicznikom, użytkownicy korzystający z ekranów o proporcjach 4:3 dokładnie wiedzą gdzie zaczyna i kończy się przeznaczona dla nich przestrzeń do pracy. Wokół powierzchni roboczej, jak już wspomniałem na wstępie, G-Pen M609X posiada 26 programowalnych przycisków dotykowych, które możemy dostosować do własnych potrzeb, dzięki czemu efektywność pracy zwiększy się kilkukrotnie. Ponadto, nad powierzchnią właściwą, znajduje się 5 przycisków funkcyjnych, które w połączeniu z pokrętłami umiejscowionymi w górnych rogach urządzenia, służą m.in. do przybliżania/oddalania obrazów, poruszania się po nich, czy ustawiania wielkości pędzli.

Do tabletu dołączone jest bezprzewodowe pióro, zasilane jedną, wymienialną baterią AAA. Na jego powierzchni umieszczone są dwa przyciski funkcyjne. Ponadto do pióra dołączona jest specjalna podstawka oraz wymienne rysiki.

Funkcjonalność

Tablet, choć służy głównie do tworzenia i edytowania grafiki, może w ekstremalnych sytuacjach zastąpić myszkę. Obsługa od 4 do 8 gestów przydaje się m.in. przy przeglądaniu stron internetowych, natomiast przy dodatkowej opcji rozpoznawania pisma ręcznego, G-Pen M609X może zastąpić również klawiaturę. Co prawda nie jest to zbyt wygodne, niemniej istnieje taka możliwość i do szybkiego przejrzenia kilku witryn czy napisania krótkiego tekstu nie musimy zmieniać aktualnie używanego urządzenia wskazującego, dzięki czemu możemy zaoszczędzić troszkę czasu.

Duża powierzchnia robocza tabletu odwzorowuje nam całą powierzchnię ekranu. Jej czułość jest naprawdę bardzo wysoka, a 1024 stopnie nacisku zapewnią ogromną dokładność. Profesjonalne programy graficzne (jak te z pakietu Adobe) umożliwiają dostosowanie szerokości pędzli do poziomów nacisku (im mocniej przyciśniemy pióro tym szerszy ślad zostawimy). Co ciekawe, po kilku - kilkunastu minutach obcowania z tabletem, dokładne odwzorowanie wielkości pędzla na której nam w danym momencie zależy wydaje się być bardzo naturalne.

Powierzchnia robocza tabletu jest gładka, niemniej w żaden sposób nie wpływa to na dyskomfort pracy. Pióro nie ślizga się po niej, a wręcz przeciwnie, gładko, a zarazem bardzo dokładnie i płynnie odwzorowuje nasze ruchy, przenosząc je na ekran.

Ważnym atutem tabletu jest jego wysoka rozdzielczość (4000 LPI), która znakomicie wpływa na precyzyjność pracy. Przy ponad tygodniowym korzystaniu, nie doświadczyłem żadnych niedogodności jak przeskoki czy brak precyzyjności, o której wspomniałem wcześniej. Funkcjonalności tabletu G-Pen M609X nie mam zupełnie nic do zarzucenia, jest naprawdę znakomitym narzędziem.

Wygoda pracy

Tablet potrzebuje dosyć sporej ilości miejsca by móc go wygodnie używać. Dla wysokiego komfortu i ergonomii, powierzchnia na której znajduje się urządzenie podczas pracy, powinna być przede wszystkim stabilna (trzymanie tabletu na kolanach zdecydowanie nie służy wygodzie) oraz na tyle szeroka, by nadgarstek miał się na czym oprzeć. Co prawda producent zapewnił kilka dodatkowych centymetrów powierzchni wokół roboczej części, niemniej nie jest to rozwiązanie wystarczająco dobre. Idealnym rozwiązaniem byłaby niewielka żelowa poduszka, taka jaką spotkać możemy w podkładkach pod mysz, niemniej wystarczy niewielki kawałek wolnej przestrzeni blatu, by móc spokojnie pracować nawet kilka godzin dziennie bez ryzyka jakiejkolwiek kontuzji.

Ogromnym atutem tabletu jest możliwość odklejenia przezroczystej powierzchni roboczej. Umożliwia to podłożenie pod nią dowolnego obrazka czy zdjęcia, co w dużym stopniu ułatwia oraz usprawnia pracę. Niestety chropowata powierzchnia spodu części roboczej tabletu uniemożliwia dokładne dostrzeżenie niewielkich szczegółów, niemniej ma ona też jeden ogromny plus - obrazek umieszczony pod spodem nie przemieszcza się podczas pisania, co sprzyja precyzji.

Największym, moim zdaniem, atutem tabletu jest bardzo duża liczba programowalnych makr umieszczonych wokół powierzchni roboczej urządzenia. Dają nam one naprawdę wielkie możliwości. Pod każdą z 26 opcji, możemy dostosować np. skróty klawiszowe, czy skróty do najczęściej używanych programów. Dzięki tak szerokim możliwościom, możemy zupełnie zapomnieć o potrzebie dodatkowego korzystania z klawiatury podczas obcowania z tabletem.

Pióro tabletu jest całkiem wygodne, choć początki pracy z nim mogą być uciążliwe. Nieraz zdarzyło mi się niechybnie wcisnąć umieszczone na nim przyciski, co po kilku takich sytuacjach zaczęło być irytujące. Ponadto górna jego część jest nieco cięższa, co niekorzystnie wpływa na precyzję. Po kilku godzinach udało mi się jednak przyzwyczaić do niedogodności, a praca z tabletem stała się przyjemna i, co najważniejsze, bardzo naturalna. Mimo wszystko warto na początku obcowania z nim uzbroić się w cierpliwość, by w efekcie przystosować się do jego drobnych mankamentów.

Podsumowanie

G-Pen M609X to świetne urządzenie. Mimo niewielkich niedogodności, z którymi notabene poradzić sobie można po pierwszych kilku godzinach obcowania z nim, jest naprawdę dobrym tabletem. Możliwość dostosowania go pod własne potrzeby pozwala na spore przyspieszenie i zoptymalizowanie pracy. Ponadto jego wysoki poziom czułości pozwala na bardzo dokładne dopracowanie wszystkich interesujących nas szczegółów. Jak na urządzenie z tak niskiej półki cenowej, spisuje się wręcz rewelacyjnie, dlatego warto w niego zainwestować.

Tablet do recenzji dostarczył nam Tomasz Węc, przedstawiciel firmy Genius w Polsce. Dziękujemy!