Na targach IFA 2012 Panasonic zaprezentował dziś kilka nowych produktów. Głównym założeniem było powiązanie wszystkich urządzeń w jeden ekosystem. Ponadto firma przedstawiła również swoją wizję inteligentnych domów i wyposażenia ich w energooszczędną, współpracującą ze sobą elektronikę.

Prezentację rozpoczęło pokazania projektu inteligentnych osiedli, w których skład wchodzi 700 domów. Energia pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych. Domy wyposażone są w energooszczędne systemy klimatyzacji, ogrzewania oraz oświetlenia, co pozwala na obniżenie rachunków za energię niemal o 80%. Panasonic postanowił wprowadzić sprzęt AGD, który komunikuje się ze sobą bezprzewodowo. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie wyposażenia domu za pomocą aplikacji na smartfonie. Wbrew pozorom rozwiązania tego typu funkcjonowały już wcześniej (oferowane były choćby przez firmę ABB), nie zdobyły jednak popularności ze względu na wysokie ceny, konieczność zaprojektowania instalacji oraz niewygodną obsługę. Panasonic stworzył z kolei linię produktów, które nie dość, że łączą się bezprzewodowo, to na dodatek ich kontrola nie sprawia trudności, nie jest też wymagane planowanie z góry tego, jak wyglądać będzie instalacja i gdzie zostaną umieszczone jej poszczególne komponenty.



Oprócz sprzętu AGD Panasonic przedstawił również ekosystem produktów multimedialnych. Podzielone zostały na dwie podstawowe kategorie - Residental oraz Personal. Do pierwszej z nich zaliczają się odtwarzacze Bluray, zestawy kina domowego, tablety oraz sprzęt audio. Kategoria Personal to z kolei wszelkiego rodzaju kamery oraz aparaty. Centrum ekosystemu stanowi telewizor Smart TV, który może ściśle współpracować z dowolnym z urządzeń. Za łączność odpowiadają moduły WiFi oraz Bluetooth, produkty powiązane są też usługami w chmurze.



Aparatem, który współpracować będzie z nowym ekosystemem Panasonica, jest DMC-SZ5. Urządzenie wyposażone jest w moduł łączności WiFi, który pozwolił na zaimplementowanie w nim funkcji spotykanych dotąd wyłącznie w smartfonach. Zdjęcia oraz nagrania mogą być synchronizowane z chmurą oraz przesyłane do telewizora. Ponadto aparat wykonuje automatycznie kopie zapasowe zawartości pamięci. Możliwe jest również wykorzystanie drugiego urządzenia z ekosystemu Panasonica jako bezprzewodowego wizjera oraz spustu migawki. Aplikacja na iOS pozwala też na zdalne kontrolowanie innych funkcji urządzenia.

Mieliśmy okazję przetestować działanie aplikacji Panasonica, dzięki której możliwe jest kontrolowanie Smart TV oraz przesyłanie do niego multimediów. Podczas prezentacji demonstrowana była ona na iPadzie, my również sprawdziliśmy ją właśnie na tym urządzeniu. Program oferuje mnóstwo możliwości - od przenoszenia na ekran telewizora zawartości wbudowanej w aplikację przeglądarki, przez sterowanie odtwarzaniem po streaming zdjęć oraz filmów. Niestety, program działał z dużym opóźnieniem, był też mało stabilny i momentami zacinał się, nie pozwalając na przesłanie obrazu do Smart TV. Zdecydowanie nie jest to jeszcze gotowy produkt, mimo tego, że jego możliwości są naprawdę duże.