Settlement Survival to debiutancka produkcja firmy Gleamer Studio. Początkowo była ona dostępna wyłącznie na platformach macOS i Windows, jednak teraz trafiła również na urządzenia z systemami iOS i Android.

Settlement Survival to gra strategiczna typu city-builder, wyraźnie czerpiąca inspirację z popularnej swego czasu gry Banished, jednak oferująca bardziej rozbudowaną rozgrywkę. Naszym zadaniem jest zbudowanie sprawnie funkcjonującej osady, zdolnej nie tylko zapewnić mieszkańcom schronienie i dobrobyt, ale też przeciwstawić się siłom natury, takim jak różnego rodzaju kataklizmy i klęski żywiołowe. Wraz z postępami w grze możemy wchodzić na kolejne etapy rozwoju technologicznego w różnych dziedzinach, takich jak rolnictwo, wydobywanie surowców czy przetwórstwo, odblokowując w ten sposób nowe budynki i zdolności. Gra toczy się na generowanych proceduralnie mapach, dzięki czemu każde kolejne podejście oferuje nieco inne wyzwania od poprzedniego.

Mobilna wersja Settlement Survival nie miała zbyt udanego startu - w wyniku kilku sporych błędów i niedoróbek (takich jak domyślne ustawienie języka na chiński) wielu graczy zaraz po premierze miało problemy z jej uruchomieniem. Twórcy szybko wypuścili trzy aktualizacje rozwiązujące najpoważniejsze problemy oraz wprowadzające kilka pomniejszych usprawnień, jednak mimo to nadal trudno oprzeć się wrażeniu, że mobilny port został wydany zbyt szybko i bez wystarczających testów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że będzie on nadal rozwijany i usprawniany.

Gra Settlement Survival w wersji dla iOS dostępna jest do nabycia w App Store, gdzie kosztuje obecnie 29,99 zł. Wersja dla macOS jest dostępna w sklepie Steam w cenie 71,99 zł.