Dobrze znana marka Bowers & Wilkins ma w swojej ofercie ciekawą gamę słuchawek wokółusznych jak i dokanałowych. Wiosną ubiegłego roku miałem okazję testować bezprzewodowe słuchawki dokanałowe Bowers & Wilkins Pi7, ostatnio trafiła do mnie nowsza ich generacja, model Bowers & Wilkins Pi7 S2.

Wizualnie obie wersje są na pierwszy rzut oka niemal identyczne. Mamy więc tutaj połączenie satynowo wykończonego tworzywa z metalowymi cylindrami z logo marki na ich bocznej ściance oraz metalowymi grillami chroniącymi otwory mikrofonów służących do rozmów głosowych i wykorzystywanych przez system aktywnej redukcji hałasu, dostosowującej się do warunków otoczenia i oferującej też tryb transparentny („passthrough”). Górne powierzchnie słuchawek rozpoznają dotyk i pozwalają na sterowanie odtwarzaniem za pomocą stuknięć w lewą czy prawą słuchawkę. Jedno stuknięcie w lewą lub prawą słuchawkę wstrzymuje bądź wznawia odtwarzanie, dwa stuknięcia pozwalają na przeskoczenie do następnego utworu, a trzy na początek obecnie odgrywanego, a następnie do poprzedniego. Stuknięcie i przytrzymanie palca na prawej słuchawce aktywuje asystenta głosowego, a na lewej aktywuje lub dezaktywuje aktywną redukcję hałasu.

Równie dobre wrażenie co słuchawki robi etui, które właściwie nie zmieniło się względem pierwszej generacji. Ma ono więc owalny, ścięty u góry (na wieku) kształt i wykonane jest z tego samego, wykończonego satynowo tworzywa. Wieko posiada aluminiową osłonę z naniesionym na niej logo. Etui, poza przechowywaniem i ładowanie słuchawek pełni też rolę przekaźnika audio. W zestawie znalazł się kabel mini jack – USB-C, dzięki któremu etui można podłączyć tradycyjnie do źródła dźwięku i przekazywać sygnał bezprzewodowo do słuchawek. Wspomnieć jeszcze wypada, że pomiędzy gniazdami słuchawek w etui umieszczono także przycisk aktywujący parowanie przez Bluetooth. Tutaj warto dodać, że w drugiej generacji tych słuchawek znacznie zwiększono zasięg połączenia ze źródłem dźwięku, bo do 25 metrów.

Na przedniej ścianie etui umieszczono diodę wskazującą na tryb pracy urządzenia i ewentualnie potrzebę naładowania baterii wraz z przyciskiem ją aktywującym. Służy on także do aktywowania tryb przekaźnika sygnału. Tradycyjnie też na dolnej ściance etui znaleźć można gniazdo USB-C. Etui można ładować także indukcyjnie za pomocą ładowarki w standardzie QI.

Słuchawki Bowers & Wilkins Pi7 S2 dostępne są w trzech wariantach kolorystycznych: białej (Canvas White), czarnej (Satin Black – te mialem okazję testować) oraz granatowej (Midnight Blue).

Wyraźną zmianą na lepsze względem starszej generacji jest poprawa czasu pracy na baterii. Pi7 S2 potrafią pracować pięć godzin na jednym ładowaniu, a etui zapewnia energię na dodatkowe 16 godzin pracy. W sumie daje to 21 godzin pracy. Wspomnieć też wypada o funkcji szybkiego ładowania – 15 minut przekłada się tutaj na kolejne dwie godziny słuchania muzyki.

Słuchawki Bowers & Wilkins Pi7 S2 wspierają kodeki Qualcomm aptX i aptX Adaptive oraz wykorzystywany przez Apple kodek AAC. Każda ze słuchawek wyposażona jest w dwa przetworniki: dynamiczny oraz wysokotonowy, każdy wspierany przez własny wzmacniacz. Jak zwykle na warsztat wziąłem muzykę raczej trudną pod względem produkcyjnym, a więc taką, w której roi się od dźwięków i instrumentów – rock i metal progresywny, a także inne gatunki, od elektroniki, przez rocka i folk po smooth jazz. Tak, jak w poprzedniej generacji wszystko tutaj się zgadza i brzmi znakomicie. Pi7 tworzą ogromną i bardzo głęboką scenę, na której każdy z instrumentów jest wyraźnie odseparowany, ma swoje określone miejsce i brzmi bardzo naturalnie. Słuchawki oferują też dużą dynamikę w całej szerokości pasma. Wszystko to zapewnia brzmienie porównywalne – moim zdaniem – do tego w studio.

Słuchawkami można sterować za pośrednictwem aplikacji Music | Bowers & Wilkins. Można w niej wybrać tryb pracy systemu aktywnej redukcji hałasu. Ustawić tryb łączenia się z urządzeniami. Na koniec wspomnieć wypada, że PI7 S2 pozwalają tez na prowadzenie rozmów głosowych, a wbudowane mikrofony sprawdzają się w tym przypadku bardzo dobrze .

Bowers & Wilkins Pi7 S2 to świetne dokanałowe słuchawki bezprzewodowe, oferujące dźwięk najwyższej klasy, oryginalny design oraz świetną jakość wykonania. Dzięki etui służącemu za przekaźnik otrzymujemy produkt uniwersalny, który sprawdzi się właściwie w każdych warunkach.

Słuchawki Bowers & Wilkins Pi7 S2 dostępne są w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 1699 zł.