Fani perfekcyjnego brzmienia z pewnością znają renomowaną brytyjską markę KEF, która od kilkudziesięciu lat produkuje świetnie brzmiące głośniki. KEF rozszerza swoje portfolio m.in. o słuchawki. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować bezprzewodowe słuchawki douszne true wireless KEF Mu3.

To co na zewnątrz

Niezależnie od brzmienia, które ma oczywiście pierwszorzędne znaczenie, słuchawki są także częścią stroju, powinny więc dobrze wyglądać. Nad wyglądem tych słuchawek pracował Ross Lovegrove, znany m.in. ze współpracy z Sony, Apple oraz KEF właśnie (zaprojektował m.in. specjalną, limitowaną edycję głośników Muon, a także słuchawki nauszne KEF Mu7 oraz głośnik Bluetooth KEF Muo). Zarówno same słuchawki KEF Mu3, jak i ładujące etui przykuwają wzrok swoim subtelnym designem, na który składają się zaokrąglone kształty i ciemnoszara kolorystyka, co budzi skojarzenia z artefaktami pozaziemskiej cywilizacji. W środku etui, poza gniazdami słuchawek, znajdziemy także podpis wspomnianego wyżej projektanta.

Na górnej powierzchni każdej ze słuchawek umieszczono mechaniczny przycisk. Ten na lewej odpowiada za aktywację aktywnej redukcji hałasu lub trybu ambient (zbierającego za pomocą mikrofonów dźwięki otoczenia i przesyłającego je do uszu użytkownika wraz z muzyką). Z kolei przycisk na prawej słuchawce odpowiada za sterowanie odtwarzaniem. Oba przyciski służą też do regulacji natężenia dźwięku. Dłuższe przyciśnięcie przycisku na lewej słuchawce zmniejsza je, na prawej zwiększa.

Użytkowanie

W komplecie znalazły się cztery pary silikonowych wkładek o różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy będzie w stanie wybrać odpowiednie do wielkości przewodów słuchowych w swoich uszach. Słuchawki KEF Mu3 leżą wygodnie i pewnie, nawet podczas intensywnych treningów. Mu3 spełniają też standard IPX5, nie straszny im więc pot, deszcz czy pył. Przy odpowiednim dla uszu doborze wkładek, oferują też dobrą pasywną redukcję dźwięków otoczenia. System aktywnej redukcji hałasu pozwala na jeszcze lepsze odcięcie się od otoczenia. W słuchawkach KEF Mu3 spełnia swoje zadanie, nie mając zauważalnego wpływu na brzmienie.

Słuchawki KEF Mu3 łączą się ze źródłem dźwięku, korzystając z Bluetooth 5.0 i transmisji symultanicznej, w której sygnał stereo wysyłany jest jednocześnie do obu słuchawek (w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, gdy sygnał wysyłany jest do jednej, a następnie z niej przesyłany jest do drugiej słuchawki). Słuchawki bez problemu trzymają połączenie w obszarze o promieniu do 10 metrów od źródła dźwięku. Mu3 wspierają kodeki SBC i AAC. Czas pracy słuchawek na jednym ładowaniu wynosi około 9 godzin. Pięciominutowe ładowanie zapewnia dodatkową godzinę pracy. Z kolei bateria w etui zapewnia dodatkowe 15 godzin, co w sumie daje około 24 godzin pracy (bywa, że znacznie więcej). W praktyce ładowałem je średnio raz w tygodniu.

Brzmienie

W środku każdej ze słuchawek znalazł się 8,2-milimetrowy przetwornik elektroakustyczny, zoptymalizowany pod kątem brzmienia przez ten sam zespół inżynierów, który odpowiedzialny jest za brzmienie kolumn głośnikowych KEF.

Jak zwykle na warsztat wziąłem muzykę z szerokiego spektrum gatunków, od muzyki elektronicznej Vangelisa, przez album „Lover Gold” Dire Straits po rock i metal progresywny, a w szczególności najnowsze i ostatnie produkcje Dream Theater, Sons Of Apollo czy Liquid Tension Experiment.

Słuchawki budują szeroką i wieloplanową scenę muzyczną z dużą dawką powietrza i przestrzeni, zachowując selektywność poszczególnych linii instrumentów i wokali w obrębie całego pasma i zapewniając selektywność także dalszych planów. Dzięki temu można usłyszeć to, co dzieje się w dalszej warstwie muzycznej i brzmieniowej tła. Basy są zarówno głębokie, jak i dynamiczne, z wyraźnym odcięciem w odpowiednich miejscach. Instrumenty grające w środku pasma (włącznie z wokalami) są czyste i mięsiste, a górne częstotliwości jasne i wyraźne.

Bardzo dobre słuchawki za rozsądną cenę

KEF Mu3 to właściwie pod każdym względem produkt świetny. Za rozsądną cenę 999 zł otrzymujemy świetnie brzmiące słuchawki o długim czasie pracy na baterii i świetnym subtelnym wzornictwie.

Bezprzewodowe słuchawki douszne True Wireless KEF MU3 dostępne są w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 999 zł.

Tekst pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 1/2023.

Pobierz MyApple Magazyn nr 1/2023