W lipcu ubiegłego roku rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) oskarżyła Apple o praktyki monopolistyczne. Zapowiedziano wówczas, iż na firmę zostanie nałożona kara finansowa, której wysokość będzie zależeć od jej dochodów w tym kraju. Teraz ogłoszono, iż wyniesie ona 17,4 miliona dolarów.

Przedstawiciele FAS zarzucają Apple wykorzystywanie swojej pełnej kontroli nad rynkiem aplikacji dla systemu iOS w sposób naruszający przepisy i szkodliwy dla konkurencji. Jako przykład takich działań podali zmuszanie deweloperów publikujących w App Store do korzystania z domyślnego systemu płatności. FAS dało Apple dwa miesiące na zapłacenie kary.

Nie jest to zresztą pierwsza kara finansowa nałożona na Apple przez Rosję w ostatnim czasie. W ubiegłym roku rosyjski sąd kazał zapłacić Apple 34000 dolarów za odmowę przechowywania danych użytkowników z tego kraju na rosyjskich serwerach. W 2021 roku FAS nałożyło zaś na Apple 12 milionów dolarów kary w związku ze skargą złożoną przez firmę Kaspesky Lab, znaną przede wszystkim z tworzenia oprogramowania antywirusowego.

Warto przypomnieć, iż na przełomie lutego i marca 2022 roku, niedługo po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Apple podjęło decyzję o wstrzymaniu sprzedaży swoich produktów w Rosji i zablokowaniu niektórych usług w tym kraju. Kilka miesięcy później w następstwie nałożonych na Rosję sankcji Apple usunęło z App Store wiele popularnych rosyjskich aplikacji i zamknęło powiązane z nimi konta deweloperskie.

Źródło: Reuters