Dawno już nie miałem okazji testować dokanałowych słuchawek znanej japońskiej marki Audio-Technica. Czas nadrobić te zaległości, zwłaszcza, że jest po temu dobra okazja. Wiosną tego roku na rynek trafiły słuchawki true wireless ATH-CKS60TW. MIałem okazję testować je w ostatnich tygodniach.

Jak niemal każda dobra i ceniona marka na rynku audio, także Audio-Technica znana jest ze swojego świetnego brzmienia i charakterystycznego designu swoich produktów. Faktycznie, słuchawki ATH-CKS60TW trudno pomylić z produktem innej marki. Wrażenie robią od razu po pierwszym wyjęciu ich z pudełka. Etui, pełniące także funkcję ładowarki, ma – podobnie jak kilka innych modeli słuchawek true wireless tej marki – dość spore rozmiary. Oczywiście bez problemu zmieścimy je w kieszeni. Etui wykonane jest z mocnego, wykończonego satynowo, tworzywa. Miałem okazję testować model w kolorze czarnym. Patrząc na samo już etui widać, że ma się do czynienia z solidnym kawałkiem techniki audio (czyli Audio-Techniki).

Stosunkowo duży rozmiar etui nie jest tu przypadkowy. W środku znajdują się bowiem nie tylko słuchawki ale i bardzo pojemny akumulator, który pozwala na przedłużenie pracy słuchawek o 30 godzin. Czas pracy samych słuchawek jest też imponujący. Mogą one pracować 20 godzin, a przy włączonej aktywnej redukcji szumów lub trybie ambient 15 godzin. Deklarowany przez producenta czas pracy nie jest tutaj czczą przechwałką. Podczas trzech tygodni intensywnych testów ładowałem cały zestaw tylko raz. Wspomnieć jeszcze wypada, że 10 minutowe ładowanie słuchawek w etui zapewnia 90 minut ich pracy.

Same słuchawki trudno pomylić z produktami innych marek. Audio-Technica wypracowała sobie swój własny design już lata temu. Właściwie wszystkie słuchawki tej marki mają charakterystyczny kształt z wyraźnymi krawędziami i logo na górnej powierzchni. Tak jest również w przypadku słuchawek ATH-CKS50TW. To, co zwraca uwagę od razu po otwarciu etui to ich wielkość. Wydają się duże nie bez powodu. W środku każdej z nich umieszczono bowiem naprawdę spory, bo 9-milimetrowy przetwornik. Biorąc pod uwagę rozmiary każdej ze słuchawek, przetwornika oraz akumulatora zapewniającego wspomniane już 20 godzin pracy na jednym ładowaniu, to waga każdej z nich, wynosząca 8 gramów, jest naprawdę niewielka.

Słuchawki leżą bardzo wygodnie i stabilnie, a dzięki czterem parom hybrydowych wkładek silikonowych (łączących twardy i miękki silikon) każdy może dopasować je do rozmiaru swojego kanału słuchowego. Jak wspomniałem, każda z nich posiada charakterystyczną, typową dla Audio-Techniki formę z wyraźnie zarysowanymi krawędziami i logo na górnej powierzchni. Każda ze słuchawek wyposażona jest w – typowy dla produktów tej marki – przycisk umieszczony na bocznej powierzchni. Za ich pomocą można sterować odtwarzaniem (prawa słuchawka), aktywować aktywną redukcję hałasu czy tryb ambient (lewa słuchawka).

Słuchawki są odporne na deszcz, pot i pył – spełniają normę IPX4 – można więc bez problemu korzystać z nich podczas treningów czy w każdych warunkach pogodowych.

ATH-CKS50TW wyposażone są w aktywną redukcję hałasu i tryb ambient (zbierane przez wbudowane mikrofony dźwięki otoczenia przesyłane są wraz z muzyką do uszu użytkownika). Przy optymalnym dopasowaniu one same całkiem już bardzo dobrze izolują użytkownika od dźwięków otoczenia (pasywna redukcja). Aktywna redukcja hałasu radzi sobie bardzo dobrze zarówno z szumami generowanymi np. w biurze (hałas wentylatorów, klimatyzacji itp.), a także z hałasem generowanym przez różnego rodzaju środki transportu, np. samochód, samolot, czy pociąg.

Słuchawki oferują także dźwięk przestrzenny, dzięki funkcji 360 Reality Audio. Wspierana jest ona m.in. przez takie serwisy jak Tidal, Dezeer, nugs.net czy aplikację Artist Connection. W ramach jej konfiguracji tworzony jest profil uszu użytkownika na bazie wykonanych przez niego zdjęć. To ciekawe rozwiązanie, z którym jak dotąd nie spotkałem się nigdzie indziej. Większość sterowania funkcjami słuchawek, aktywacja i konfiguracja 360 Reality Audio odbywa się w dedykowanej aplikacji dla smartfonów o nazwie Audio-Technica Connect. W niej można także dodawać urządzenia do listy tych, z którymi słuchawki mają być sparowane. Jednocześnie mogą być to dwa urządzenia, np. smartfon i tablet lub smartfon i komputer.

Słuchawki wyposażone są także w tryb niskiej latencji, a więc redukcji opóźnień. Podczas oglądania filmów, graniu w gry na smartfonie czy tablecie wszelkie tego typu opóźnienia mogą irytować. Wspomniany tryb zapewnia bardzo dobrą synchronizację dźwięku i obrazu. Przydaje się on także w innych zastosowaniach, generalnie wszędzie tam, gdzie opóźnienia mogą być problemem.

Jak już pisałem, w każdej ze słuchawek znalazł się naprawdę spory, bo 9-milimetrowy przetwornik Solid Bass HD TWS. Efekt jego działania jest bardzo dobry, ale też rozpoznawalny dla słuchawek Audio-Techniki. Mamy więc dźwięk możliwie neutralny, czysty. Basy są mocne, głębokie i dynamiczne ale subtelne przy tym, nie dominują w sposób agresywny w odbiorze. Średnica jest neutralna i ustawiona mniej więcej na tym samym poziomie co niskie i wysokie częstotliwości. Słuchawki zapewniają przy tym szeroką scenę z dużą dawką powietrza pomiędzy poszczególnymi instrumentami oraz liniami wokalnymi. Dzięki czemu można się raczyć dźwiękami muzyki w całej szerokości pasma, zwracając uwagę na wszelkie niuanse i smaczki, które zwykle znajdują się na drugim czy trzecim planie.

Słuchawki ATH-CKS50TW bardzo dobrze radzą sobie także z rozmowami głosowymi. Wbudowane mikrofony zbierają głos użytkownika w sposób bardzo dobry, nawet w hałasie komunikacji miejskiej, a to dzięki zastosowaniu techniki Qualcomm cVc 8.0, redukującej szum otoczenia podczas połączeń telefonicznych. Z kolei dzięki funkcji Side Tone w każdej chwili możemy też sprawdzić jak brzmi nasz głos zbierany przez mikrofony.

Słuchawki ATH-CKS50TW to świetny wybór dla osób ceniących sobie bardzo dobre naturalne brzmienie podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania w gry i to w każdych warunkach, nie tylko na kanapie w salonie, ale i w biurze, tramwaju, autobusie czy samolocie.

Słuchawki ATH-CKS50TW dostępne są w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 749 zł