Apple poinformowało wczoraj deweloperów o planowanych podwyżkach cen w App Store w wybranych krajach. Na liście tej znalazła się również Polska.

W krótkiej, lakonicznej informacji przekazanej przez Apple nie podano oficjalnych powodów podniesienia cen (wspomniano jedynie, że za podwyżkę w Wietnamie odpowiadają zmiany w tamtejszym prawie podatkowym). Prawdopodobnie jednak wynika ona z kursu lokalnych walut w stosunku do dolara. Oprócz Polski podwyżki wprowadzone zostaną również w Chile, Egipcie, Japonii, Malezji, Pakistanie, Korei Południowej, Szwecji, Wietnamie oraz wszystkich krajach strefy euro.

Warto przypomnieć, iż deweloperzy sprzedający w App Store nie mogą ustawiać dowolnych cen produktów, lecz muszą wybierać z ustalonych przez Apple progów cenowych i to właśnie one zostaną podwyższone. Zgodnie z nowym cennikiem (który w całości można zobaczyć tutaj) dwie najniższe dopuszczalne ceny w polskim App Store, 1,99 zł i 2,99 zł, pozostaną bez zmian, jednak kolejne progi cenowe zostaną już podniesione. Co ciekawe, wzrost cen nie będzie równomierny. Przykładowo - aplikacje kosztujące obecnie 42,99 zł (9 próg cenowy) zdrożeją do 49,99 zł, czyli o około 16%, ale aplikacje kosztujące obecnie 79,99 zł (17 próg cenowy) zdrożeją już do 99,99 zł, czyli o około 25%.

Nowe ceny mają zostać wprowadzone w App Store nie wcześniej niż 5 października. Zmiany będą dotyczyć zarówno aplikacji, jak i dostępnych w nich mikropłatności. Wyjątek stanowić mają automatycznie odnawiane subskrypcje wykupione przed podwyżką, w przypadku których deweloperzy będą mogli nie podnosić cen.

Źródło: Apple