SaGa to popularna seria japońskich gier RPG, której korzenie sięgają końcówki lat osiemdziesiątych. Odpowiedzialna za nią firma Square Enix zapowiedziała niedawno, iż w grudniu w App Store zadebiutuje nowa wersja jednej z najstarszych z nich - Romancing SaGa.

Oryginalna wersja gry Romancing SaGa miała swoją premierę w 1992 roku i była dostępna na konsoli Nintendo SNES. Była to czwarta odsłona serii SaGa, ale zarazem pierwsza wprowadzająca do rozgrywki elementy, które z czasem stały się jej znakiem rozpoznawczym. Gracz mógł wybrać jedną z kilku postaci, z których każda oferowała inną fabułę i misję do wykonania. Rozgrywka toczyła się w otwartym świecie, który mogliśmy przemierzać bez żadnych ograniczeń, samodzielnie decydując o tym, które zadania chcemy wypełnić i w jakiej kolejności, co również wpływało na przebieg fabuły i zakończenie. Wszystko to sprawiało, że grę można było przechodzić wielokrotnie, a historia toczyła się za każdym razem inaczej. W 2005 roku Romancing SaGa doczekała się remake'u wydanego na konsolę PlayStation 2, noszącego podtytuł Minstrel Song. To właśnie na tej wersji będzie bazować Remaster, który ma trafić na urządzenia z systemem iOS.

Premierę gry Romancing SaGa: Minstrel Song Remastered zapowiedziano na 1 grudnia 2022 roku. Będzie to płatna produkcja typu premium.