Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w sierpniu 2022 roku.

Descenders

Descenders to symulator kolarstwa górskiego typu downhill, pozwalający graczom przemierzać proceduralnie generowane trasy pełne różnego rodzaju przeszkód i skoczni, wykonując po drodze różnego rodzaju akrobacje. W trakcie jazdy musimy nie tylko sterować rowerem, ale też balansować ciałem zawodnika. Gra oferuje zarówno tryb dla jednego gracza jak i multiplayer pozwalający rywalizować z innymi.

Pobierz z App Store

Papers, please

W grze Papers, please gracz wciela się w rolę pracownika urzędu imigracyjnego fikcyjnego komunistycznego państwa o nazwie Arstotzka. Jego zadaniem jest sprawdzanie dokumentów osób próbujących przedostać się przez przejście graniczne i przepuszczanie tylko tych spełniających wszystkie określone wymogi. Tylko od gracza zależy, czy będzie on nieugiętym służbistą, czy też zdarzy mu się czasem nagiąć regulamin by komuś pomóc. Podjęte przez niego wybory mają jednak swoje konsekwencje, a ucierpieć na nich mogą nie tylko petenci, ale też główny bohater gry i jego rodzina. Oryginalna wersja Papers, please zadebiutowała w 2013 roku na platformach OS X i Windows. Dzięki nietuzinkowej tematyce i ciekawej mechanice rozgrywki szybko zrobiło się o niej głośno i zebrała dużo nagród. Gra była przez pewien czas dostępna w wersji dla iPada, jednak w pewnym momencie zniknęła z App Store. Teraz powróciła jednak w nowej, ulepszonej formie, oferującej również wsparcie dla iPhone'ów.

Pobierz z App Store

Dexter Stardust

Dexter Stardust to humorystyczna przygodówka typu point & click wyraźnie czerpiąca inspirację z klasyków tego gatunku. Wcielamy się w niej w człowieka, któremu udało się uciec z Ziemi, gdy została ona zaatakowana przez tajemniczą rasę Vressian z Planety X. Dwadzieścia lat po tym wydarzeniu kontaktuje się z nim pewien robot, który twierdzi, że to właśnie Dexter stanowi klucz do zakończenia konfliktu i ocalenia obu stron. Fabuła gry została podzielona na pięć epizodów, w trakcie których przyjdzie nam zwiedzić ponad sto lokacji pełnych różnego rodzaju zagadek.

Pobierz z App Store

Warhammer 40,000: Tacticus

Tacticus to turowa strategia osadzona w mrocznym, futurystycznym świecie znanym z popularnych figurkowych gier bitewnych z serii Warhammer 40,000. Trzon rozgrywki stanowią tu starcia niewielkich oddziałów rozgrywane na mapach podzielonych na heksy. Gracze mogą pokierować takimi frakcjami jak Ultramarines, Astra Militarum, Adepta Sororitas czy Necroni. W grze znajdziemy zarówno kampanię fabularną dla jednego gracza (za scenariusz odpowiada Matt Forbeck, autor kilku książek z uniwersum Warhammera) jak i możliwość rywalizacji z innymi graczami.

Pobierz z App Store

Hindsight

Hindisght to nietypowa gra przygodowa nastawiona przede wszystkim na eksplorację, w której wcielamy się w kobietę powracającą do swojego dawnego domu w celu uporządkowania go po śmierci członka rodziny. Podczas sprzątania natrafimy na przedmioty stanowiące swego rodzaju okna do przeszłości, pozwalające zajrzeć w głąb wspomnień głównej bohaterki. W niektórych wspomnieniach znajdziemy zaś kolejne okna, mogące zaprowadzić nas jeszcze głębiej. W ten sposób stopniowo poznajemy historię życia kierowanej przez nas postaci, od dzieciństwa do dorosłości. Autorem Hindsight jest Joel McDonald, niezależny deweloper znany przede wszystkim za sprawą wielokrotnie nagradzanej gry Prune (mającej na swoim koncie m.in. nagrodę App Store Award dla najlepszej gry na iPada oraz tytuł gry roku magazynu Time).

Pobierz z App Store

Pocket Skate

Pocket Skate, sequel Pocket Halfpipe z 2011 roku, podobnie jak jej poprzedniczka jest zręcznościową grą, w której jeździmy na deskorolce wykonując różne tricki i akrobacje. Jest ona jednak pod każdym względem znacznie bardziej rozbudowana i dopracowana. O ile w poprzedniej grze mogliśmy jeździć tylko po tytułowej rampie, w Pocket Skate mamy już do dyspozycji większe i bardziej otwarte mapy pełne różnego rodzaju przeszkód, co przełożyło się też na zmiany w systemie sterowania. Kierowana przez nas postać posiada teraz znacznie większy zakres ruchów i arsenał tricków. Nadal mamy tu jednak do czynienia z typowo arcade'owym modelem jazdy, przywodzącym na myśl klasyczne gry deskorolkowe z konsol starszych generacji.

Pobierz z App Store

Teacup

Teacup to gra przygodowa typu point & click opowiadająca o przygodach bardzo nieśmiałej i introwertycznej młodej żaby, próbującej zorganizować idealne spotkanie przy herbacie dla swoich znajomych. W przeddzień tego wydarzenia odkrywa jednak z przerażeniem, że skończyły jej się zapasy, co zmusza ją do wyruszenia na wyprawę do pobliskiego lasu w celu ich uzupełnienia. Twórcy gry zdecydowali się postawić na spokojny, relaksujący klimat, co znalazło odzwierciedlenie nie tylko w warstwie audiowizualnej, ale też projekcie stawianych przed graczem wyzwań i zagadek.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w sierpniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.