Nagrody Emmy kojarzone są głównie z serialami i programami rozrywkowymi, jednak rozdająca je organizacja National Academy of Television Arts and Sciences co roku przyznaje też oddzielne nagrody w innych kategoriach. W tym roku produkcje z Apple TV+ po raz pierwszy otrzymały nominacje do nagród News & Documentary Emmy Awards, przyznawanych najlepszych programom informacyjnym oraz filmom i serialom dokumentalnym.

Produkcje z Apple TV+ otrzymały łącznie sześć nominacji. Dwie z nich przypadły serialowi dokumentalnemu „Cienka granica", który opowiada historię Eddiego Gallaghera - byłego oficera amerykańskiej marynarki wojennej, który w 2018 roku został oskarżony przez swoich podwładnych o zbrodnie wojenne. Powalczy on o nagrody w kategoriach najlepszy dokument i najlepszy dokument śledczy.

Film „Zgłębiając tajemnice nauki", przedstawiający pracę dr. Ellen Garland i dr. Michelle Fournet, prowadzących badania nad sposobem komunikacji humbaków, otrzymał nominacje w kategoriach najlepszy dokument naukowy oraz najlepszy dźwięk w dokumencie.

W kategorii najlepszy dźwięk w dokumencie nominowany został również serial „Wizja dźwięku z Markiem Ronsonem", w którym brytyjski DJ i producent muzyczny Mark Ronson, zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym Oscara za piosenkę do filmu „Shallow", spotyka się z muzykami reprezentującymi różne style i gatunki, by porozmawiać o stosowanych przez nich technikach, takich jak sampling czy synteza dźwięku.

Film „11 września: w prezydenckim centrum dowodzenia", opowiadający o działaniach rządu USA w ciągu pierwszych dwunastu godzin od ataku terrorystycznego na World Trade Center i Pentagon, ma szansę na nagrodę w kategorii najlepszy montaż dokumentu.

Ceremonia rozdania nagród Emmy w kategoriach dokumentalnych odbędzie się 29 września.

Źródło: Apple