Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w lipcu 2021 roku.

The House of Da Vinci 3

The House of Da Vinci to popularna seria gier przygodowo-logicznych opowiadających o przygodach ucznia słynnego Leonarda Da Vinci, który próbując rozwiązać zagadkę zniknięcia swojego mistrza trafia na trop spisku, w który zamieszani są najbardziej wpływowi ludzie we Włoszech. Trzecia część stanowi finał całej historii. Podobnie jak w jej poprzedniczkach rozgrywka opiera się tu głównie na rozwiązywaniu różnego rodzaju łamigłówek inspirowanych twórczością słynnego malarza i wynalazcy.

Pobierz tytuł

Pawnbarian

Pawnbarian to bardzo pomysłowa, a zarazem genialna w swojej prostocie gra logiczna, czerpiąca inspirację z wielu różnych gatunków, poczynając od gier RPG i karcianek a kończąc na klasycznych szachach. Kierujemy w niej wojownikiem przemierzającym pełne potworów jaskinie. W trakcie gry korzystamy z talii kart przedstawiających różne figury szachowe, które decydują o tym, w jaki sposób może poruszać się nasza postać. Kluczem do sukcesu jest tu więc umiejętne wykorzystanie kart dobranych z talii, tak by umożliwić naszemu bohaterowi pokonanie przeciwników i dotarcie do celu. W trakcie rozgrywki możemy też zdobywać skarby, umożliwiające nam modyfikowanie i ulepszanie naszych kart.

Pobierz tytuł

Gwint: Mag Renegat

Gwint to cyfrowa kolekcjonerska karcianka osadzona w uniwersum znanym z gier i książek o Wiedźminie. Pierwotnie stanowiła ona mini-grę w Wiedźmin 3: Dziki Gon, jednak jej popularność sprawiła, że CD Projekt zaczęło tworzyć osobne gry na jej podstawie. Gwint: Mag Renegat to już trzecia tego typu produkcja. Tytuł ten oferuje kampanię fabularną dla jednego gracza rozgrywającą się sto lat przed wydarzeniami przedstawionymi w książkach Andrzeja Sapkowskiego. Wcielamy się w niej w młodego, ambitnego maga Alzura, który wraz ze swoją towarzyszką Lily podejmuje się niebezpiecznego zadania stworzenia żywej broni, mającej raz na zawsze oczyścić świat z potworów. Od razu warto jednak zaznaczyć, że fabuła nie jest tu tak rozbudowana, jak miało to miejsce w Wojnie Krwi, poprzednim samodzielnym rozszerzeniu Gwinta. Mag Renegat zmienia też niektóre zasady gry by uczynić rozgrywkę szybszą i bardziej dynamiczną.

Pobierz tytuł

Into the Breach

Into the Breach to turowa gra strategiczna z elementami roguelike, powalająca wcielić się w dowódcę oddziału wielkich bojowych robotów chroniących ludzkość przed atakami ze strony potworów. Rozgrywka toczy się tu na niewielkich, podzielonych na pola mapach przypominających trochę szachownicę. Mimo iż na pierwszy rzut oka gra sprawia wrażenie dość prostej i minimalistycznej, bardzo szybko okazuje się, że skrywa ona w sobie sporo strategicznej głębi. Co więcej, jako iż misje generowane są tu proceduralnie, nawet podchodząc do gry wielokrotnie zawsze będziemy mogli natrafić na nowe wyzwania.

Pobierz tytuł

Wings of Glory

Wings of Glory to cyfrowa adaptacja figurkowej gry bitewnej o tym samym tytule, pozwalająca graczom wcielić się w dowódców eskadr lotniczych walczących w trakcie I wojny światowej. Podobnie jak w pierwowzorze rozgrywka opiera się tu na zagrywaniu kart manewrów, decydujących o ruchach wykonywanych przez nasze samoloty. Gracze wykładają po trzy zasłonięte karty, a następnie odsłaniają je po kolei wykonując przedstawione na nich manewry. Kluczem do sukcesu jest więc nie tylko odpowiednie planowanie swoich działań, ale też umiejętne przewidywanie ruchów przeciwnika.

Pobierz tytuł

THE KING OF FIGHTERS '96

THE KING OF FIGHTERS '96 to trzecia odsłona jednej z najpopularniejszych serii bijatyk firmy SNK, wydana oryginalnie w 1996 roku na automaty i konsole z rodziny Neo Geo (choć z czasem trafiła również na konsole Sony PlayStation i Sega Saturn). Wprowadziła ona wiele zmian i usprawnień w stosunku do poprzedniczek, dodając m.in. nowy system uników, możliwość kontrolowania wysokości skoku, bardziej rozbudowany system ataków specjalnych oraz opcję podbiegania do przeciwnika. Wersja udostępniona w App Store od pierwowzoru różni się przede wszystkim systemem sterowania przystosowanym do ekranów dotykowych. Dodano w niej też kilka nowych elementów i udogodnień, takich jak tryb sieciowy z rankingami oraz możliwość szybkiego zapisu.

Pobierz tytuł

Dicey Dungeons

Dicey Dungeons łączy w sobie elementy RPG w stylu roguelike, gry kościanej oraz karcianki typu deck-builder. Wcielamy się w niej w zamienionych w żywe kości do gry uczestników turnieju organizowanego przez Panią Losu, w którym nagrodą jest spełnienie przez nią jednego życzenia zwycięzcy. Trzon rozgrywki stanowią tu prowadzone w turach starcia z coraz potężniejszymi przeciwnikami. W grze dostępnych jest sześć grywalnych postaci dysponujących różnymi specjalnymi umiejętnościami, które wymagają od gracza stosowania innych strategii.

Pobierz tytuł

Typoman Remastered

Typoman to gra platformowo-logiczna, w której większość stawianych przed graczem zagadek opiera się na manipulowaniu słowami (w języku angielskim). By pokonać kolejne przeszkody będziemy musieli m.in. układać pasujące do sytuacji słowa z rozrzuconych po planszy liter oraz dodawać, odejmować bądź przestawiać litery w słowach tak, by zmienić ich znaczenie. W grze nie brakuje też jednak wyzwań czysto zręcznościowych, takich jak skakanie po ruchomych platformach czy uciekanie od przeciwników. Edycja Remastered oprócz poprawek czysto technicznych, takich jak odświeżona oprawa graficzna i usprawniony system sterowania, wprowadza też m.in. nowe dodatkowe wyzwania i system podpowiedzi.

Pobierz tytuł

Everdell

Everdell to utrzymana w baśniowym klimacie strategiczna gra planszowa, pozwalająca graczom wcielić się w budowniczych leśnych miast zamieszkiwanych przez antropomorficzne zwierzęta. Podstawowym mechanizmem, na którym opiera się tu rozgrywka, jest tzw. przydzielanie pracowników. Każdy z graczy dysponuje ograniczoną liczbą pionków, które może rozmieszczać na planszy w celu wykonywania określonych akcji, takich jak zbieranie surowców czy dobieranie kart przedstawiających budynki, które możemy postawić w naszym mieście. Podobnie jak w większości gier tego typu zwycięstwo można tu uzyskać na kilka różnych sposobów i tylko od gracza zależy, jaką wybierze strategię.

Pobierz tytuł

Before Your Eyes

Before Your Eyes to nietuzinkowa gra przygodowa, która na przestrzeni ostatniego roku zdobyła m.in. prestiżową nagrodę BAFTA oraz nominacje do nagród DICE i The Game Awards. Jej cechą charakterystyczną jest system sterowania oparty na mrugnięciach, w wersji mobilnej wykorzystujący przednią kamerę iPhone'a. Wcielamy się tu w duszę zmarłego podróżującą łodzią poprzez zaświaty w towarzystwie przewoźnika, który pozwala nam przeżyć jeszcze raz najważniejsze chwile naszego życia. Mrugając przeskakujemy przez kolejne wspomnienia, zarówno te przyjemne jak i te bolesne. W ten sposób życie głównego bohatera dosłownie przelatuje nam przed oczami, z każdym kolejnym mrugnięciem zbliżając się do nieuchronnego finału.

Pobierz tytuł

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w lipcu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.