Firmy Apple i Ericsson już od jakiegoś czasu toczą ze sobą sądową batalię dotyczącą modemów 5G wykorzystywanych w iPhone'ach. Szwedzka firma złożyła w tym miesiącu kolejny pozew w tej sprawie, tym razem w Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak w przypadku pozwu złożonego wcześniej w USA, Ericsson oskarża Apple o naruszanie patentów związanych z modemami 5G. Producent iPhone'ów posiadał wprawdzie do niedawna licencję na korzystanie z technologi opracowanej przez szwedzką firmę, jednak po jej wygaśnięciu obu stronom nie udało się wynegocjować warunków jej przedłużenia. W związku z tym przedstawiciele firmy Ericsson oczekują, że sąd zakaże Apple dalszego nielegalnego używania ich technologii oraz sprzedaży wykorzystujących ją urządzeń.

Apple wcześniej, w odpowiedzi na pozew złożony w USA, złożyło własny pozew przeciwko firmie Ericsson, oskarżając ją o nieuczciwe zawyżanie opłat za wykorzystywanie patentów niezbędnych do spełniania norm (tzw. SEP - Standard Essential Patents) co narusza zasady FRAND (mające chronić przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami właścicieli patentów). Wiele wskazuje jednak na to, iż to Ericsson ma większe szanse na wygraną tych sądowych sporów, a Apple stara się po prostu grać na czas by wynegocjować lepsze warunki ugody i przedłużenia licencji.

Źródło: 9to5Mac