W sierpniu 2020 roku Apple zdecydowało się usunąć z App Store popularną grę Fortnite, po tym jak odpowiedzialne za nią studio Epic Games wprowadziło w niej zmiany celowo naruszające regulamin sklepu. Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że Apple miało prawo ukarać w ten sposób twórców gry i nie musi przywracać jej do sklepu. Teraz jednak Epic Games znalazło nowy sposób by udostępnić Fortnite użytkownikom systemu iOS.

Mimo iż Fortnite wciąż nie jest dostępne w App Store, fani tej gry mogą znów zagrać w nią na urządzeniach Apple korzystając z usługi Xbox Cloud Gaming, umożliwiającej granie w chmurze za pośrednictwem przeglądarki internetowej (w przypadku systemu Android dostępna jest też aplikacja, jednak regulamin App Store uniemożliwia udostępnienie jej w wersji dla iOS). Co ciekawe, mimo iż dostęp do większości gier oferowanych w ramach wspomnianego serwisu wymaga opłacania comiesięcznego abonamentu, Fortnite jest dostępne za darmo. Gra oferuje zarówno obsługę dotykiem jak i wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów.

Pojawienie się Fortnite w katalogu Xbox Cloud Gaming jest już drugą próbą ominięcia przez Epic Games konsekwencji sądowego sporu z Apple poprzez udostępnianie użytkownikom gier za pomocą chmury. Tytuł ten był już wcześniej dostępny również w katalogu usługi streamingowej GeForce Now firmy Nvidia, jednak mogły w niego zagrać tylko osoby biorące udział w zamkniętych testach wersji beta. Udostępnienie go za darmo za pośrednictwem Xbox Cloud Gaming z pewnością pozwoli więc firmie Epic Games dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców.