Ostatnio dużo się dzieje w temacie moich własnych autorskich aplikacji, aplikacji studia dla którego pracuję (beta testy Cashculatora dla Maca) czy nauki dzieci programowania (o aktywnościach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania napiszę jednak więcej w osobnym wpisie). Dzisiaj chciałbym przypomnieć wam moją pierwszą aplikację, którą napisałem cztery lata temu, a która pozwoliła mi wygodnie uczyć się programowania po nocach z podręczników w PDF-ach. Mowa o Negative dla Maca.

Negative to prosty czytnik PDF-ów dla komputera Mac wyposażony w równie prostą funkcję odwracania kolorów. Kto czyta PDF-y w ciemnościach, ten wie, jak męczące to jest w przypadku wydawnictw, w których czarny tekst umieszczony jest na białym tle. To ostatnie po prostu razi oczy i powoduje szybkie ich męczenie się. Sześć, czy pięć lat temu, kiedy zaczynałem moją przygodę z nauką programowania był to dla mnie poważny problem. Nie mogłem też znaleźć prostego programu, który odwracałby kolory w samych PDF-ach (nie chciałem odwracać kolorów całego systemu), dlatego ostatecznie napisałem sam taki właśnie program, który nazwałem Negative (szerzej pisałem o tym tutaj).

Negative napisałem głównie dla siebie, dlatego ostatecznie zdecydowałem się na umieszczenie go w sklepie App Store za darmo. Przez ostatnie cztery lata program został pobrany około 30 tysięcy razy przez użytkowników z całego świata, od Chile, przez Australię, Chiny, Indie, Francję po USA i Kanadę). Korzystają z niego studenci czy szerzej osoby uczące się z podręczników w PDF, a także pracownicy naukowi uczelni na całym świecie. Negative, mimo swojej prosty, został także zauważony i doceniony przez programistów pracujących w Apple m.in. nad funkcjami dostępności.

Aplikacja działała dobrze przez ostatnie cztery lata. Niestety wraz z jedną z aktualizacji macOS Big Sur – wydanej pod koniec sierpnia – program zaczął sprawiać problemy na komputerach Mac z procesorem M1. Zdecydowałem więc na jego przepisanie od zera z wykorzystaniem wprowadzonej kilka lat temu biblioteki SwiftUI.

Negative

Kilka dni temu całkowicie nowy i napisany od zera Negative 2.0 pojawił się w App Store. Wspomnę, że program w tej wersji dostępny jest tylko dla systemu macOS Monterey. Starszą wersję będę już niebawem udostępniał poza App Store.

Negative

Negative 2.0 oferuje te same funkcje co starsza wersja (tryb inwersji kolorów oraz inwersji z filtrem sepia), ma jednak odświeżony i prostszy w obsłudze interfejs, a także dodaną funkcję synchronizacji trybu wyświetlania dokumentu PDF z aktualnym trybem kolorystycznym systemu (jasny/ciemny).

Negative 2.0 dostępny jest w App Store za darmo.