Od kilku godzin użytkownicy komputerów Mac mogą pobrać z App Store aplikację Test Flight dającą dostęp do środowiska testowego aplikacji na tę platformę.

Test Flight w wersji dla iOS istnieje od wielu lat. Początkowo rozwijana niezależnie została w końcu kupiona przez Apple i stała się oficjalnym środowiskiem testowym aplikacji dla iOS, iPadOS oraz tvOS. Od lat deweloperzy narzekali na brak jej wersji dla Maca, która ułatwiłaby zarządzanie i dystrybucję wersji testowych ich aplikacji. W końcu, podczas czerwcowego WWDC, Apple zapowiedziało rozszerzenie Test Flight na macOS Monterey.

Przez kilka ostatnich miesięcy wersja beta aplikacji Test Flight dla komputerów Mac dostępna była tylko dla zarejestrowanych deweloperów. Ostatecznie od dzisiaj (3 listopada 2021 roku) można pobrać ją ze sklepu App Store i dołączać do programów testowych różnych aplikacji dla Maca właśnie.

Aplikacja Test Flight dla Maca dostępna jest w App Store za darmo.

Negative 2.0

Jeśli nie wiecie jeszcze, którą aplikację dla Maca testować za pośrednictwem Test Flight, to chciałbym Wam polecić mój własny program dla Maca o nazwie Negative, a służący do czytania PDF z możliwością odwracania kolorów.

Pisałem o nim cztery lata temu. Negative to darmowy czytnik PDF dla Maca z funkcją odwracania kolorów, tak by wygodnie czytać PDF-y – przede wszystkim literaturę i różnego rodzaju podręczniki – w ciemnościach.

Negative napisałem głównie dla siebie, kiedy sam uczyłem się programowania w Swift. Spędzałem wtedy bardzo dużo czasu wieczorami na czytaniu, a najwygodniej było mi się uczyć właśnie na Macu i to z PDF-ów (książki w formacie ePub mają problem z poprawnym wyświetlaniem i formatowaniem bloków kodu). Niestety PDF-y ze swoim białym tłem bardzo szybko męczyły moje oczy. Moja bardzo prosta aplikacja rozwiązała ten problem, a skoro napisałem ją dla siebie, to i dostępna jest ona od początku w App Store za darmo.

Przez cztery lata mój program został pobrany niemal 30 tysięcy razy. Jego funkcję odwracania kolorów w PDF docenili także programiści w Apple pracujący m.in. nad funkcjami dostępności.

Niestety jedna z ostatnich aktualizacji macOS Big Sur spowodowała problemy z działaniem starej wersji tego programu na Macach z procesorami M1. Przyszedł więc czas na napisanie zupełnie nowej wersji Negative, wykorzystując oczywiście SwiftUI.

Negative 2.0 dostępny jest w wersji beta w dość wczesnej wersji. Zdecydowałem na jej szybkie udostępnienie m.in. dlatego, by użytkownicy, którzy od dawna korzystali z wersji pierwszej tego programu mogli dalej korzystać z niego na swoich nowych Macach z procesorami M1.

Program w obecnej wersji beta nie ma jeszcze wszystkich funkcji zaimplementowanych poprawnie. Nie działa jeszcze przełączanie kolorów za pomocą skrótu klawiszowego czy górnego menu (trzeba korzystać z przycisku na pasku narzędziowym). Jeśli chcecie pomóc mi w jego testowaniu, to możecie dołączyć do beta testów za pomocą tego linku: testflight.apple.com/join/s0NdUTFz.