Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam we wrześniu 2021 roku.

Pokémon Unite

Pokémon Unite to sieciowa gra typu MOBA, na pierwszy rzut oka bardzo przypominająca jedną z najpopularniejszych gier tego typu - League of Legends - jednak w rzeczywistości dość znacznie różniąca się od niej zasadami. Wprawdzie tutaj również osią rozgrywki są sieciowe starcia dwóch pięcioosobowych drużyn, kierujących postaciami posiadającymi różne atrybuty i specjalne umiejętności (w tym przypadku są to oczywiście różne rodzaje tytułowych pokemonów), jednak podczas gdy we wspomnianej wcześniej grze celem było przebicie się przez fortyfikacje przeciwnika i zniszczenie jego bazy, w Pokémon Unite kluczem do zwycięstwa jest złapanie jak największej liczby dzikich pokemonów błąkających się po arenie i dostarczenie ich do wyznaczonych miejsc.

Pobierz z App Store

Night in the Woods

Night in the Woods to gra przygodowa nastawiona głównie na eksplorację otoczenia i dialogi z napotykanymi postaciami, rozgrywająca się w świecie zamieszkanym przez antropomorficzne zwierzęta. Wcielamy się w niej w kotkę o imieniu Mae Borowski, która po rzuceniu studiów wraca do rodzinnego miasteczka Possum Springs, by zamieszkać na strychu u swoich rodziców. Po powrocie okazuje się, że pod jej nieobecność w jej rodzinnych stronach zaszły spore zmiany. Mae szybko odkrywa też, że Possum Springs może skrywać jakąś mroczną tajemnicę.

Pobierz z App Store

The Lord of the Rings: Rise to War

The Lord of the Rings: Rise to War to sieciowa gra strategiczna, której akcja rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi we „Władcy Pierścieni". Gracze wcielają się w przywódców różnych nacji Śródziemia (do wyboru m.in. Gondor, Rohan, Lothlórien i Mordor) walczących o władzę i terytorium. Rozgrywka sprowadza się tu głównie do rozbudowywania własnego miasta, zarządzania armią (którą niestety nie możemy kierować bezpośrednio w walce) i zdobywania nowych terenów. W trakcie gry możemy też rekrutować do swojej armii bohaterów znanych z książek Tolkiena i ich filmowych adaptacji.

Pobierz z App Store

Svoboda 1945: Liberation

Svoboda 1945: Liberation to czeska gra przygodowa, w której wcielamy się w pracownika instytutu dziedzictwa narodowego, wysłanego do niewielkiej miejscowości w pobliżu granicy czesko-niemieckiej w celu zebrania informacji na temat budynku szkoły i ocenienia, czy może on zostać uznany za zabytek. Na miejscu okazuje się, że budynek ten jest obiektem konfliktu w lokalnej społeczności, którego korzenie sięgają jeszcze czasów II wojny światowej. Co więcej, kierowany przez gracza bohater szybko odkrywa też, że sprawa ta może być powiązana z historią jego rodziny. Jak twierdzą twórcy, postacie i wydarzenia przedstawione w grze są fikcyjne, jednak bazują na prawdziwych wydarzeniach i wspomnieniach osób, które przeżyły II wojnę światową.

Pobierz z App Store

Nexomon: Extinction

Nexomon: Extinction to gra nawet nie starająca się ukryć inspiracji serią Pokémon, a zwłaszcza jej nieco starszymi odsłonami, nawiązując do nich zarówno pod względem stylistyki oprawy wizualnej jak i mechaniki rozgrywki. Podobnie jak w kultowych grach wydawanych przez Nintendo wcielamy się tu w trenera zajmującego się łapaniem i oswajaniem różnych dziwnych stworzeń (twórcy przygotowali ich aż 381 rodzajów), a następnie wystawianiem ich do walk. Starcia rozgrywane są tu w postaci turowych, taktycznych bitew, również wyraźnie inspirowanych serią Pokémon.

Pobierz z App Store

The Unholy Society

The Unholy Society to humorystyczna przygodówka niezależnego wrocławskiego studia Cat-astrophe Games, w której wcielamy się w postać Bonaventury Horovitza - niepokornego egzorcysty prowadzącego hulaszczy tryb życia, który wyrusza na ślub dawno niewidzianej siostry. Na miejscu okazuje się, że jego rodzinne strony są wprost przepełnione dziwnymi, niepokojącymi zjawiskami i demonami do wyegzorcyzmowania, zaś jego przyszły szwagier to naprawdę podejrzany i najprawdopodobniej niebezpieczny osobnik. Nasz bohater postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i uratować wszystkich wokół, co, jak to zwykle bywa w grach tego typu, wplątuje go w intrygę sięgającą o wiele głębiej, niż mu się początkowo wydawało. Od razu warto zaznaczyć, że na chwilę obecną The Unholy Society oferuje tylko prolog i pierwszy rozdział, które da się ukończyć w mniej niż godzinę. Niestety, jak na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawią się kolejne odcinki.

Pobierz z App Store

I Saw Black Clouds

I Saw Black Clouds to interaktywny thriller psychologiczny opowiadający o kobiecie, która na wieść o nagłej, niespodziewanej śmierci bliskiej przyjaciółki powraca do rodzinnego miasteczka. Próbując dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co przydarzyło się jej znajomej, trafia na ślad jej mrocznych tajemnic. Podobnie jak w większości produkcji tego typu widz może tu co jakiś czas podejmować różnego rodzaju decyzje, wpływając w ten sposób na dalszy rozwój fabuły. W I Saw Black Clouds nasze wybory dodatkowo kształtują też charakter głównej bohaterki oraz jej relacje z innymi postaciami, co również znajdzie swoje odzwierciedlenie w przedstawionej historii.

Pobierz z App Store

Final Fantasy IV Pixel Remaster

Final Fantasy to jedna z najpopularniejszych serii japońskich gier RPG, której korzenie sięgają końcówki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Oryginalna wersja jej czwartej odsłony miała swoją premierę w 1991 roku i początkowo była dostępna wyłącznie na konsoli SNES firmy Nintendo. Final Fantasy IV Pixel Remaster to już drugie podejście do odświeżenia tej produkcji. W odróżnieniu od trójwymiarowego remake'u, który pojawił się w App Store w 2012 roku, wersja „zremasterowana" oferuje pixelartową oprawę graficzną bliższą oryginałowi. Do tego dochodzi też odświeżona ścieżka dźwiękowa, ulepszony interfejs użytkownika i system sterowania oraz szereg drobnych poprawek i usprawnień.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store we wrześniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.