To ważna i smutna wiadomość dla wszystkich czytelników, którzy dorastali w latach 80. ubiegłego wieku, mając w domu na własność lub mając jedynie kontakt w klubie komputerowym czy u kolegi z komputerami firmy Sinclair Research Ltd, stworzonymi przez Sir Clive'a Sinclaira, takimi jak choćby ZX 80, ZX 81, ZX Spectrum czy ZX Spectrum+. Jak informuje The Guardian, Sir Clive Sinclair zmarł dzisiaj po długiej chorobie. Miał 81 lat.

Komputery Sinclaira, przede wszystkim ZX Spectrum i ZX Spectrum+, dzięki swojej stosunkowo niedużej cenie i prostej konstrukcji, były jednymi z najbardziej popularnych komputerów domowych w Europie, w tym i w Polsce. To na te komputery, obok równie lub nawet bardziej popularnego Commodore 64, powstawały kultowe dla wielu z nas gry, jak choćby Saboteur, Knight Lore, Jet Set Willy, Robin of the Wood, Commando czy jedna z pierwszych gier przygodowych w otwartym świecie Lords of Midnight. I to często na tych komputerach dzieci i dorośli uczyli się programowania w języku Basic i Logo. W połowie lat 80 w Polsce, w oficjalnej sprzedaży w sklepach Centralnej Składnicy Harcerskiej pojawiły się amerykańskie klony ZX Spectrum, komputery Timex 2048, które masowo zaczęły trafiać do szkół.

Sześć lat temu na łamach MyApple Magazynu opublikowałem tekst wspominkowy, o tym jak wyglądało dorastanie z komputerami w komunistycznej Polsce. Myślę, że warto przypomnieć ten tekst. Możecie przeczytać go tutaj.

Obrazek: Wikipedia