Niemiecka marka Loewe to legenda nie tylko wśród fanów dobrego brzmienia czy minimalistycznego designu. Niedawno na rynek trafiły dwa aktywne głośniki Bluetooth o ciekawym designie, wyposażone w odbiorniki radia FM, DAB/DAB+, radia internetowego oraz wspierające popularne serwisy strumieniowe - modele Klang S1 i Klang S3.

Oba urządzenia - Klang S1 i Klang S3 - wizualnie są do siebie bardzo podobnie i obok obu trudno przejść obojętnie. Zwraca uwagę piękne wzornictwo, w którym dominują szarości szczotkowanego aluminium oraz utrzymanego w tym samym kolorze tweedu maskującego właściwe głośniki. Przełamaniem tych kolorów jest umieszczony na górnej powierzchni duży szklany panel wyświetlacza pozwalającego na wygodną nawigację po funkcjach urządzenia. Dostępne na górnej powierzchni przyciski pozwalają na wygodne sterowanie urządzeniem. W komplecie z każdym z nich znalazł się równie designerski pilot zdalnego sterowania. Głośniki wyglądają bardzo klasycznie i typowo dla niemieckiej szkoły designu, która inspirowała projektantów na całym świecie. Wspomnieć wypada, że oba głośniki dostępne są też w wariancie ciemnoszarym (bazaltowym). Oba urządzenia otrzymały też w tym roku nagrodę Red Dot oraz iF Design Award.

W obu urządzeniach panel sterowania wraz ze wspomnianym wyświetlaczem i charakterystycznym analogowym pokrętłem regulacji głośności znajduje się na górnej powierzchni. W przypadku większego modelu – Loewe Klang S3 – wyposażonego dodatkowo w odtwarzacz CD  na górnej powierzchni znalazła się też szczelina pozwalająca na wsuwanie płyt. Na tylnej ścianie, także przykrytej maskującym tweedem, obok gniazda zasilania i anteny znalazło się gniazdo USB-A, pozwalające na podłączenie pendrive'a z zapisanymi na nim plikami audio.

Loewe Klang S1 posiada wymiary 335 x 120 x 90 mm, zmieści się więc na półce, stoliku nocnym, kuchennym blacie czy biurku. Większy model - Klang S3 - wymaga trochę więcej miejsca, jego wymiary to 460 x 160 x 90 mm. Różnice w wymiarach związane są oczywiście z dostępnym w Klang S3 odtwarzaczu CD. Oba różnią się także końcową mocą muzyczną. Klang S1 to 80 W, a Klang S3 to 120 W.

Oba urządzenia oferują możliwość słuchania tradycyjnych stacji radiowych FM, radia DAB i DAB+, około 25 tysięcy stacji internetowych oraz muzyki z serwisów strumieniowych, takich jak Spotify, Deezer i Amazon Music. Jak wspomniałem, można też odtwarzać muzykę (pliki mp3, AAC lub AAC+) z podłączonego pendrive'a, a w przypadku modelu Klang S3 także z płyt CD. Nawigacja pomiędzy poszczególnymi funkcjami i parametrami urządzenia odbywa się za pomocą dużych i wygodnych klawiszy lub pilota zdalnego sterowania oraz wspomnianego wyświetlacza. Informacje na nim prezentowane są wyraźne i czytelne, a co ważne, oba urządzenia wyświetlają komunikaty i menu w języku polskim.

Podłączenie urządzenia do sieci WiFi (tak by można korzystać ze wspomnianych serwisów strumieniowych i radia internetowego) jest bardzo proste i odbywa się w standardzie WPS. Wystarczy wybrać sieć WiFi widoczną na wyświetlaczu głośnika,  następnie nacisnąć przycisk WPS na routerze bezprzewodowym, a po chwili głośnik będzie już podłączony do internetu. Dzięki Bluetooth głośniki Klang S1 i Klang S3 można połączyć bezprzewodowo ze smartfonami, tabletami czy komputerami. Parowanie nie nastręcza żadnych trudności.

Oba głośniki Loewe Klang S1 i Klang S3, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu przetworników z układem bas-refleks, oferują bardzo dobre i zbalansowane brzmienie z mocnym i dynamicznym basem oraz czystymi i naturalnymi wysokimi tonami. Oba, mimo swojej kompaktowej budowy, tworzą bogatą scenę muzyczną, co razem ze świetnym brzmieniem w całym zakresie pasma pozwala raczyć się muzyką. Loewe Klang S1, jak wspomniałem, ma moc 40 W, co w zupełności wystarcza do wypełnienia muzyką salonu czy biura. Z powodzeniem więc można ustawić go właściwie w każdym pomieszczeniu. Z kolei Loewe Klang S3 oferuje 120 W całkowitej wyjściowej mocy muzycznej. Klang S3, ze względu na swoje większe rozmiary, gra nieco szerzej od modelu Klang S1.

Oba urządzenia to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które szukają kompaktowego głośnika z odbiornikiem radia FM, DAB/DAB+, radia internetowego, dającego też dostęp do serwisów strumieniujących muzykę, takich jak Spotify czy Amazon Music, do którego oczywiście można przesyłać także muzykę przez Bluetooth i który nie tylko będzie dobrze grał, ale i świetnie wyglądał. Wszystko to oferują oba modele. Klang S3 dodatkowo oferuje możliwość odtwarzania płyt CD, co jest ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy wciąż cenią sobie ten nośnik i wolą odtwarzać muzykę właśnie z niego.

Loewe Klang S1 dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 1899 zł.

Loewe Klang S3 dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 2799 zł.