W sierpniu ubiegłego roku Epic Games pozwało Apple w Stanach Zjednoczonych za usunięcie z App Store gry Fortnite, w której wcześniej wprowadzono zmiany celowo naruszające regulamin tego sklepu. W miniony piątek ogłoszono wyrok w tej sprawie. Mimo iż wiele osób odebrało go jako przegraną Apple, to najwyraźniej nie zadowolił on jednak Epic Games. Firma ta postanowiła odwołać się od decyzji sądu.

Wyrok w tej sprawie zmusza Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w grach i aplikacjach publikowanych w App Store, co ułatwi deweloperom omijanie prowizji pobieranych obecnie przez Apple od większości transakcji dokonywanych w tym sklepie. Sąd nie uznał jednak działań Apple za praktyki monopolistyczne oraz nie nakazał otwarcia systemu iOS na alternatywne sklepy z aplikacjami. Epic Games zostało też uznane za winne naruszenia umowy z Apple i będzie musiało zapłacić za to karę pieniężną. Sąd uznał też, że Apple miało pełne prawo usunąć grę Fortnite z App Store i zablokować konto deweloperskie Epic Games.

Tim Sweeney, prezes Epic Games, niedługo po ogłoszeniu wyroku wydał krótkie oświadczenie, w którym poinformował, że nie jest z niego zadowolony i nie uznaje go za zwycięstwo dla deweloperów i klientów. Dzień później przedstawiciele firmy złożyli apelację od wyroku. Sweeney opublikował zaś kolejne krótkie oświadczenie, w którym podziękował wszystkim zaangażowanym w sprawę i zapowiedział, że zamierza walczyć dalej aż do skutku.

Przedstawiciele Apple napisali natomiast w oświadczeniu, że są bardzo zadowoleni z wyroku i uznają go za wielkie zwycięstwo. Jak na razie nic nie wskazuje na to, by firma ta zamierzała się od niego odwoływać. Sąd dał Apple 90 dni na dostosowanie regulaminu App Store do nowych wymogów. Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób Apple zamierza je spełnić. Treść wyroku pozostawia bowiem firmie dość sporą swobodę w tej kwestii, więc jeśli nie zostanie ona doprecyzowana przez sąd można spodziewać się, że Apple dopuści alternatywne systemy płatności w sposób jak najbardziej ograniczony i utrudniający korzystanie z nich.

Źródła: MacRumors, AppleInsider, 9to5Mac