W poprzednim tygodniu firma Apple ujawniła oficjalną datę premiery nowych urządzeń. Odbędzie się ona 14 września, a rozpocznie się o godzinie 19:00 czasu polskiego. Pojawiło się także wiele doniesień na temat kolejnych modeli iPhone’ów, zegarków Apple Watch i plotek dotyczących samochodu Apple Car.

Konferencja produktowa

14 września Apple zaprezentuje prawdopodobnie najnowsze iPhone’y, zegarki Apple Watch, słuchawki AirPods trzeciej generacji. Być może pojawią się również odświeżone iPady. Tim Cook powinien również przedstawić oficjalne daty udostępnienia nowych systemów operacyjnych - iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15, macOS Monterey oraz watchOS 8.

Warto przy tej okazji dodać, że analitycy przewidują, że w najbliższym czasie producenci urządzeń elektronicznych, w tym firma Apple, będą w musieli płacić więcej za procesory wykorzystywane w swoich produktach. Przełoży się to na wzrost cen tych urządzeń. Wynika to ze wzrostu cen procesorów. Należy zauważyć, że TSMC realizuje obecnie zamówienia, które złożone zostały wcześniej, więc bardzo prawdopodobne jest, że podwyżki odczuwalne będą dopiero w przyszłym roku.

iPhone’y 13

Ostatnio pojawiły się doniesienia sugerujące, że nowe iPhone’y mogą być wyposażone w moduł umożliwiający komunikację satelitarną. W swoim najnowszym newsletterze Mark Gurman przekazał informacje dotyczące tej opcji. Według niego zasięg satelitarny będzie działał jedynie na obszarach bez żadnego zasięgu komórkowego i tylko na wybranych rynkach. Gurman twierdzi, że Apple zamierza zbudować własną sieć satelitarną, jednak plan ten przewidziany jest na kolejne lata.

Wiele informacji opublikował na ten temat Max Weinbach. iPhone’y serii 13 mają mieć bardziej pojemną baterię, a modele Pro otrzymają ekrany ze 120 Hz odświeżaniem. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

iPhone’y 13 mają być dostępne w sześciu kolorach - czarnym, niebieskim, fioletowym, biały, PRODUCT(RED) oraz różowym. Ten ostatni ma zastąpić aktualnie dostępny zielony model. Urządzenia mają być dostępne z dyskami o dwóch pojemnościach - 64 GB oraz 128 GB. W przypadku serii Pro potencjalni klienci będą mogli wybrać iPhone’a o pojemności 128 GB, 256 GB oraz 512 GB. Jednak wybór koloru będzie łatwiejszy - Apple będzie oferowało cztery warianty kolorystyczne - czarny, srebrny, złoty oraz brązowy, który zastąpi niebieski model.

iPhone’y 14

Jon Prosser udostępnił grafiki przedstawiające rzekomy wygląd iPhone’a 14 w wersji Pro Max. Wizualizacja powstała na podstawie materiałów, które otrzymał on od swojego źródła. Przyszłoroczne telefony z serii Pro ma się cechować brakiem charakterystycznego wcięcia w ekranie. Apple zamierza zastosować ekran typu edge to edge z małym otworem, który przeznaczony jest dla kamery.

Apple Watch Series 7

Apple ma zdecydować się zaprezentować zegarki serii 7 wraz z iPhone’ami podczas wrześniowej konferencji, jednak niektóre modele będą początkowo niedostępne lub będą miały ograniczoną dostępność, co wpłynie na długi czas realizacji zamówień. Sytuacja spowodowana jest przez problemy produkcyjne nowych urządzeń. Produkcja ma się rozpocząć dopiero pod koniec września. Jednak według Ming-Chi Kuo Apple rozwiązało już te problemy.

Według Weinbacha zegarki serii 7 będą charakteryzowały się znaczącym wydłużeniem pracy na baterii. Dodatkowo etui od trzeciej generacji słuchawek będzie charakteryzowało się o 20-procent większą baterią.

Co więcej, w ostatnim czasie firma Apple mocno ograniczyła dostępność wielu aktualnych modeli. Zainteresowane osoby, które chcą wybrać odpowiednią dla siebie konfigurację - stalowy Apple Watch z opaską mediolańską czy zegarki z sezonowymi kolorami pasków - nie mogą tego uczynić lub czas oczekiwania na dany model wynosi kilka tygodni.

We wtorek w serwisie Reddit pojawiły się doniesienia na temat opasek Solo Loop dla zegarków Apple Watch. Wielu użytkowników raportuje problemy związane z tym akcesorium. Twierdzą oni, że pewnym czasie materiał, z którego wykonana jest opaska przestaje się rozciągać, co powoduje, że opaska pęka. Przypomnijmy, że Solo Loop wykonana jest z silikonu i nie posiada żadnego zapięcia. Zakłada się ją poprzez rozciągnięcie i przełożenie przez dłoń.

Apple Car

Doug Field, dotychczasowy wiceprezes Apple ds. projektów specjalnych, opuszcza firmę, porzucając jednocześnie nadzór nad pracami związanymi z autonomicznym samochodem elektrycznym. Field pracować będzie w firmie Ford. Od 2018 roku Field kierował pracami zespołu pracującego nad tajemniczym Apple Car wraz. Wspomagali go w tym Bob Mansfield i John Giannandrea.

Kevin Lynch, wiceprezes Apple ds. technologii, przejmie obowiązki Douga Fielda i będzie przewodniczyć zespołowi zajmującemu się rozwojem autonomicznego samochodu elektrycznego. Zadaniem Lyncha będzie między innymi nadzorowanie rozwoju sprzętu, w tym rożnego rodzaju czujników, które wykorzystywane będą w tego typu pojeździe. Lynch pracuje w Apple od 2013 roku i do tej pory zajmował się przede wszystkim rozwojem zegarków Apple Watch. Co więcej, nadal angażować ma się on w rozwój tego urządzenia oraz inicjatywy zdrowotne.

Co więcej, według informacji w serwisie Mail Economic Daily, Apple rozwija projekt pojazdu bez pomocy innych producentów z branży samochodowej oraz jest na etapie końcowym etapie dostawców odpowiednich komponentów. Firma rozsyła różnego rodzaju zapytania ofertowe do wybranych kontrahentów. Po ich zakontraktowaniu będzie można przejść do zlecenia zewnętrznej produkcji wybranym podwykonawcom.