Czas na kolejną dawkę prywaty. Wczoraj wieczorem w App Store pojawiła się nowa aktualizacja mojej aplikacji Eter do słuchania radia na Macu, iPhonie, iPadzie, Apple TV, a teraz także na zegarku Apple Watch. Aplikacja dla zegarka nie jest jednak jedyną nowością w Eterze, ale to od niej zacznę. A więcej o samej aplikacji Eter przeczytacie tutaj.

Eter dla Apple Watcha

Eter dla Apple Watcha posiada podobne funkcje co Eter dla Apple TV. Aplikacja daje dostęp do obu list, rekomendowanej i użytkownika oraz umożliwia zmianę tej pierwszej na jedną z wielu stworzonych dla poszczególnych krajów. Obecnie we wszystkich wersjach Eteru dostępne są listy rekomendowanych stacji dla 27 krajów oraz moja własna lista, która dostępna była w wersjach testowych Eteru już od niemal roku.

Wspomnieć jeszcze wypada, że odbiór streamu (odtwarzanie) możliwy jest tylko przy podłączonych do zegarka słuchawkach lub głośniku BT (jest to ograniczenie narzucone przez Apple).

Nowości w Eter dla iOS i Maca

Wersja dla iOS/iPadOS oraz wersja dla Maca zostały wzbogacone o funkcję, o którą pytało wielu użytkowników – możliwość edycji wybranej stacji. Edycja stacji dostępna jest tylko dla tych z listy ulubionych. Na górnej belce w macOS i iPadOS (oraz na górnej belce w widoku odtwarzacza na iOS) pojawiła się nowa ikona przedstawiająca ołówek. Po jej stuknięciu użytkownik zostanie przeniesiony do widoku edycji stacji. Może poprawić lub zmienić jej nazwę, adres URL streamu, adres okładki stacji, a nawet wybrać ten obrazek z kilkudziesięciu przygotowanych i dostępnych bezpośrednio w programie.

Nie ma możliwości dodawania własnych okładek stacji bezpośrednio do programu, bo to wiązałoby się z osobną synchronizacją przez iCloud Drive, co zajmowałoby miejsce. Zdecydowałem się więc na stworzenie niewielkich i lekkich grafik na bazie symboli SF Symbols, udostępnianych przez Apple. Zawsze jednak można taką okładkę umieścić na jakimś serwerze albo w katalogu Public na Dropboksie i w polu URL okładki wstawić właśnie link do takiego obrazka.

Oczywiscie te przygotowane przeze mnie grafiki okładek zaszyte są także w wersji dla Apple TV i zegarka Apple Watch, więc będą widoczne także na liście ulubionych stacji także na tych urządzeniach.

Poprawki błędów

Najnowsza wersja przynosi kilka poprawek błędów, m.in. poprawiłem zachowanie przycisków w górnym pasku na iPadzie. Wciąż nie jestem do końca zadowolony z tego jak działa nawigacja pomiędzy stacjami w CarPlay (przy szybkim przeskakiwaniu za pomocą przycisków w stecz i do przodu program czasem gubi synchronizację pomiędzy wyświetlaną stacją a odtwarzanym streamem). To właśnie nad rozwiązaniem tego problemu obecnie pracuję.

Voice Over i dostępność

Cały czas pracuję nad usprawnieniem funkcji Voice Over w wersjach programu dla macOS i iOS. Muszę przyznać, że jest to pewne wyzwanie dla mnie, gdyż jako osobie widzącej trudno wyobrazić sobie korzystanie z Voice Over w obu systemach i do końca trafić w potrzeby użytkowników, którzy mają różnego rodzaju problemy ze wzrokiem lub są niewidomi. Takich użytkowników Eteru jest bardzo dużo i w tym miejscu chciałbym podziekować im za stały feedback jaki od nich dostaję, co pozwala mi na bieżąco – z wersji na wersję – wprowadzać poprawki w dostępności.

Plany na przyszłość

Kolejną funkcją, o którą proszą użytkownicy Eteru jest wsparcie dla Google Cast, czyli możliwość wysyłania dźwięku na inne urządzenia nie tylko przez AirPlay ale i za pośrednictwem protokołu Google. To ta funkcja, jest obecnie „na tapecie” jeśli chodzi o nowosci w Eterze dla iOS i macOS.

Na kolejnym miejscu jest możliwość minimalizowania okna aplikacji w macOS do ikony w górnym pasku i niewielkiego okienka pojawiającego się po kliknięciu w nią.

Skąd pobrać

Przypomnę, że Eter to aplikacja uniwersalna na wszystkie platformy: macOS, iOS, iPadOS, WatchOS i tvOS. Można ją pobrać za darmo, a dostępna jest pod tym adresem: apps.apple.com/app/eter/id1523221566.

Przypomnę też, że Eter to aplikacja typu freemium. Słuchanie stacji i ich wyszukiwanie dostępne jest w wersji darmowej. Dodawanie stacji do listy ulubionych, ukrywanie stacji rekomendowanych no i możliwość edycji stacji dostępne są po odblokowaniu pełnej wersji za pomocą mikrotransakcji bezpośrednio w programie.