Plotki o tym, że Netflix planuje wzbogacić ofertę swojego serwisu streamingowego o gry komputerowe, krążyły po sieci już od jakiegoś czasu. Teraz jednak informacja ta została wreszcie potwierdzona oficjalnie podczas spotkania dla inwestorów.

Netflix początkowo zamierza skupić się na grach na urządzenia mobilne, jednak niewykluczone, że w przyszłości dołączą do nich gry na inne platformy. Będą to nowe produkcje robione specjalnie na potrzeby tego serwisu i w większości bazujące na serialach i filmach. Wszystkie tytułu mają być dostępne dla osób opłacających abonament bez żadnych dodatkowych opłat. Nie znajdziemy w nich też żadnych reklam ani mikropłatności. Przedstawiciele Netfliksa wyraźnie zaznaczyli na spotkaniu dla inwestorów, że gry nie mają być traktowane jako nowe źródło dochodu, lecz raczej sposób na urozmaicenie i uatrakcyjnienie oferty. Powiedzieli też, że gry mogą posłużyć do rozwijania historii przedstawianych w najpopularniejszych serialach.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób Netflix zamierza wprowadzić gry do swojej oferty. Serwis ten może pójść w ślady takich firm jak Microsoft i Google, oferując opcję strumieniowania gier z chmury, lub umożliwiać użytkownikom pobieranie ich. Problemem może okazać się jednak forma dystrybucji. Nie od dziś wiadomo, iż Apple robi wszystko by utrudnić funkcjonowanie usługom mogącym stanowić konkurencję dla Apple Arcade, więc jeśli Netflix zdecydowałby się udostępniać duży katalog gier bezpośrednio w swojej aplikacji mogłoby to doprowadzić do konfliktu. Alternatywą byłoby udostępnianie każdej gry z osobna w App Store i wymaganie logowania się w niej kontem Netfliksa, co jednak byłoby mniej wygodne dla użytkowników. Rodziłoby to też innego rodzaju problem - uruchomienie takiej gry wymagałoby opłacenia abonamentu poza App Store (Netflix od wielu lat nie korzysta z systemu płatności Apple), jednak zgodnie z regulaminem sklepu sama gra nie mogłaby o tym informować. Związane z tym utrudnienia mogłyby zaś stanowić dla Apple pretekst do odmówienia publikacji takich gier w swoim sklepie.

Nie zdziwiłbym się, gdyby Netflix by ominąć wszystkie te potencjalne problemy początkowo zdecydował się udostępnić gry tylko w aplikacji dla Androida, tak jak zrobiło to wcześniej wiele innych serwisów oferujących dostęp do gier w ramach abonamentu. Jeśli firma zdecyduje się na strumieniowanie gier rozwiązaniem może okazać się też udostępnianie ich za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Źródło: Kotaku