Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w czerwcu 2021 roku.

Baba Is You

Baba Is You to bardzo nietypowa, a przy tym szalenie pomysłowa gra logiczna, w której zagadki rozwiązuje się poprzez modyfikowanie zasad rządzących rozgrywką. Zadaniem gracza w większości poziomów jest doprowadzenie królikopodobnego stworka o imieniu Baba do wyznaczonego miejsca. Za każdym razem na planszy oprócz różnego rodzaju przeszkód znajdziemy też jednak zdania określające reguły rozgrywki. Nasz bohater może przesuwać znajdujące się w nich słowa i zamieniać je ze sobą miejscami, zmieniając w ten sposób m.in. zachowanie poszczególnych obiektów i reguły wygranej. Przykładowo, jeśli na planszy znajdują się zdania „Baba is You" i „Wall is Stop" oznacza to, iż kierujemy Babą, a znajdujące się na planszy mury będą nas zatrzymywać. Wystarczy jednak „rozmontować" to drugie zdanie, by nasz bohater mógł zacząć przenikać przez ściany. Jeśli zaś poprzestawiamy słowa tak, by otrzymać „Wall is You", zaczniemy kierować murami.

Pobierz z App Store

RuneScape

RuneScape to popularna gra MMORPG obchodząca w tym roku swoje 20 urodziny. Prezentuje ona dość klasyczne podejście do tego gatunku (co nie dziwi, biorąc pod uwagę jej wiek), oferując graczom duży, otwarty świat utrzymany w stylistyce fantasy, w którym mogą rozwijać swoje postacie, wypełniać różne misje oraz współpracować lub rywalizować ze sobą nawzajem. Wersja dla iOS oferuje dokładnie tą samą zawartość co edycja znana z systemów macOS, Windows i Linux, zmieniając jedynie interfejs użytkownika i system sterowania na lepiej przystosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych. Możliwa jest też rozgrywka międzyplatformowa oraz synchronizacja postępów między różnymi wersjami gry.

Pobierz

Overboard!

Overboard! to nowa produkcja niezależnego studia Inkle, znanego głównie za sprawą tekstowych gier przygodowych, takich jak 80 Days i Sorcery!. Ich najnowszy projekt to przygodówka inspirowana klasycznymi kryminałami w stylu Agathy Christie, podchodząca jednak do tematu w dość nietypowy sposób. Jej akcja toczy się w 1935 roku na statku pasażerskim na którym popełniono morderstwo. W odróżnieniu od większości gier tego typu, w których naszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki, w Overboard! wcielamy się w morderczynię próbującą zmylić trop i uniknąć wykrycia. Cel ten możemy osiągnąć na wiele różnych sposobów, a decyzje podejmowane w trakcie rozgrywki wpływają na to, jak potoczy się fabuła. Do gry można więc podchodzić wielokrotnie, za każdym razem uzyskując zupełnie inną historię.

Pobierz z App Store

Secret Neighbor

Secret Neighbor to sieciowy spin-off bardzo popularnej swego czasu gry Hello Neighbor (której wersja mobilna zadebiutowała w App Store trzy lata temu), w której wcielaliśmy się w młodego chłopaka próbującego włamać się do domu podejrzanie zachowującego się sąsiada, by odkryć skrywany przez niego sekret. Secret Neighbor opiera się na podobnych założeniach, z tą różnicą, że tym razem do domu włamuje się piątka graczy, a szósty wciela się w próbującego ich powstrzymać sąsiada, posiadającego umiejętność podszywania się pod swoich przeciwników.

Pobierz z App Store

Unmaze

Unmaze to nietypowa gra przygodowa inspirowana mitem o Tezeuszu i Minotaurze. Wcielamy się w niej w Ariadnę, próbującą pomóc w wyjściu z labiryntu dwóm młodym mężczyznom - Tezeuszowi i Asterionowi. Problem w tym, że za każdym razem gdy prowadzimy jednego z nich, drugi pozostawiony samemu sobie gubi się w plątaninie korytarzy. By uratować obu trzeba więc pilnować, by poświęcać im tyle samo uwagi. Tu dochodzimy jednak do najciekawszego i najbardziej pomysłowego elementu rozgrywki. Z Tezeuszem możemy komunikować się tylko gdy znajdujemy się w świetle, a z Asterionem gdy znajdujemy się w ciemności - i to dosłownie. Gra wykorzystuje przednią kamerę iPhone'a by określić, z którym z bohaterów możemy rozmawiać. Może się więc okazać, że w trakcie rozgrywki będziemy musieli np. zapalać lub gasić światło w pomieszczeniu, by wpłynąć na to, co dzieje się na ekranie.

Pobierz z App Store

Albion Online

Albion Online to gra MMORPG utrzymana w stylistyce fantasy. Do jej najbardziej charakterystycznych cech zaliczają się brak podziału na klasy postaci oraz gospodarka napędzana głównie przez graczy wytwarzających przedmioty i handlujących nimi. Wersja opublikowana w ubiegłym miesiącu w App Store oferuje tą samą zawartość co pierwowzór znany z PC, zmieniając jedynie interfejs użytkownika i system sterowania na lepiej przystosowane do obsługi za pomocą ekranów dotykowych. Gracze mogą korzystać z jednego konta na wszystkich kompatybilnych platformach.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w czerwcu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.