Holenderska marka Fresh'N Rebel od lat walczy o klienta z innym mniejszymi i większymi graczami gamą całkiem fajnych i dobrze brzmiących w swojej klasie cenowej słuchawek i głośników. Wiele jej produktów było już przeze mnie opisywanych na MyApple. Czas na kolejny i jeden z najnowszych – słuchawki true wireless z aktywną redukcją hałasu - Twins ANC.

Myślę, że każdy czytelnik wie, jak wyglądają douszne czy dokanałowe słuchawki typu True Wireless. Różne modele takich urządzeń są na rynku od wielu lat i ich forma jest zwykle do siebie podobna. Nie inaczej jest tym razem. Mamy więc – przypominające puzderko na kolczyki czy pierścionek – etui służące do przechowywania i ładowania słuchawek no i same słuchawki. Te ostatnie mają formę łamaną, zbliżoną do cyfry „7”. Zdecydowanie wolę tego typu słuchawki douszne od tych o formie zbliżonej do naboju (jeśli rozumiecie o co mi chodzi).

Ten niewielki pałąk na każdej słuchawce posiada powierzchnię dotykową reagującą na stuknięcia. Za ich pomocą możemy sterować odtwarzaniem, regulować głośność, odbierać i kończyć rozmowy głosowe (obecnie trudno już nazwać je tylko telefonicznymi), a także aktywować redukcję hałasu i tryb ambient sound. O nich napiszę więcej już za moment.

Wspomnę jeszcze, że słuchawki dostępne są w pięciu różnych kolorach, od niebieskiego, przez ciemno szary, różowy, rubinowy po jasnozielony (miałem okazję testować słuchawki w tym ostatnim kolorze).

Słuchawki leżą dobrze zarówno w samym wylocie przewodu słuchowego jak i w małżowinie usznej. Do wyboru mamy dwa rozmiary silikonowych nakładek (jedne są już założone na słuchawki). Kilkugodzinne noszenie słuchawek nie jest żadnym problemem, a nosić można je stosunkowo długo. Producent deklaruje do 9 godzin pracy na jednym ich ładowaniu. Przyznaję jednak, że na aż tak ekstremalny test nie zdecydowałem się. Maksymalnie korzystałem z nich bez przerwy przez cztery godziny. Dodam też, że całkowity czas pracy, wliczając możliwość doładowywania ich przez etui, wynosi 30 godzin. To naprawdę sporo, zdecydowanie częściej niż etui tych słuchawek będziemy ładowali iPhone'a czy inne źródło dźwięku. Jedyne czego mi w tym wypadku brakuje, to indukcyjnego ładowania etui (taka możliwość istnieje w przypadku opisywanych jakiś czas temu przeze mnie słuchawek Fresh 'N Rebel Twins Tip).

Cechą wyróżniającą słuchawki Twins ANC ma być oczywiście brzmienie oraz wspomniane już redukcja hałasu i tryb ambient. Zacznę od brzmienia, które – muszę przyznać – jest naprawdę niezłe, co nie powinno być zaskoczeniem, gdyż marka Fresh 'N Rebel jak dotąd mnie w tej kwestii nie zawiodła. Nie są to oczywiście słuchawki dla audiofila, mowa jest o produkcie zdecydowanie lifestyle'owym, ale jak na taki produkt brzmią naprawdę bardzo dobrze. Scena jest zdecydowanie szersza, a brzmienie mniej ubite niż w przypadku opisywanych przeze mnie słuchawek Twin Tip tej samej marki. W przypadku Twins ANC na wspomnianej scenie jest wystarczająco dużo powietrza by wychwycić różne smaczki z drugiego planu. Samo brzmienie jest ciepłe z nieco uwypuklonymi niższymi i średnimi częstotliwościami.

Aktywna redukcja hałasu przydaje się nie tylko w samolocie czy pociągu. Obecnie, gdy temperatura rośnie i rozpoczął się sezon na wentylatory, które potrafią hałasować, słuchawki z redukcją hałasu przydadzą się w domu lub biurze. Twins ANC radzą sobie z tym hałasem całkiem nieźle, pod warunkiem, że słuchawki będą dobrze umieszczone w wylocie przewodu słuchowego, tak by ich silikonowe nakładki izolowały go od dźwięków napływających z zewnątrz. W tym wypadku hałas generowany przez działający wentylator został dość znacznie zredukowany – nie do końca, ale na tyle, by nie przeszkadzał w słuchaniu muzyki. To w zupełności wystarcza, choć do samolotu na wielogodzinny lot wybrałbym jednak nauszne CLAM Digital ANC od tej marki.

Tryb ambient to oczywiście odwrotność redukcji hałasu. W tym przypadku dźwięki z otoczenia są zbierane przez wbudowane mikrofony i miksowane z muzyką. Działa to całkiem nieźle i przydaje się wszędzie tam, gdzie chcemy słyszeć to, co dzieje się wokół nas podczas słuchania muzyki czy rozmowy audio lub wideo.

Dokanałowe słuchawki true wireless Fresh 'N Rebel Twins ANC to w półce cenowej poniżej 500 zł jedne ze zdecydowanie najlepiej brzmiących tego typu, oferujących dodatkowo całkiem nieźle działającą redukcję hałasu. Holendrzy kolejny raz zaprojektowali produkt atrakcyjny pod każdym względem: od wyglądu i jakości wykonania poczynając przez dodatkowe funkcje redukcji hałasu i zbierania dźwięku otoczenia (ambient) po naprawdę dobre brzmienie.

Fresh 'N Rebel Twins ANC dostępne są w cenie około 450 zł.