Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w maju 2021 roku.

Divinity: Original Sin 2

Divinity: Original Sin 2 to rozbudowana gra RPG utrzymana w stylistyce mrocznego fantasy. Oferuje ona duży, otwarty świat, który możemy eksplorować samotnie lub wraz z innymi graczami (istnieje nawet możliwość gry w dwie osoby na jednym urządzeniu na podzielonym ekranie oraz wspólnej gry z użytkownikami macOS). Wersja dla iPadOS oferuje całą zawartość znaną z komputerów i konsol. Gra oferuje zarówno możliwość sterowania dotykiem jak i wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów oraz myszy i klawiatury. Do poprawnego działania wymagany jest iPad Air z 2020 roku lub iPad Pro w wersji 11 lub 12.9 cala z 2018, 2020 lub 2021 roku.

Pobierz z App Store

60 Seconds! Reatomized

60 Seconds! Reatomized to nowa, ulepszona wersja popularnej swego czasu gry 60 Seconds! poznańskiego studia Robot Gentleman. Jest to podlana solidną porcją czarnego humoru gra survivalowa, zainspirowana jednym prostym pytaniem: „jak zareagowałbyś na wiadomość, że do zagłady świata została jedna minuta?". Wcielamy się tu w czteroosobową rodzinę, która na wieść o nadlatującej bombie atomowej postanawia schować się w swoim prywatnym schronie. Rozgrywka podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym mamy tytułowe sześćdziesiąt sekund na przeczesanie domu w poszukiwaniu przedmiotów, które zabierzemy ze sobą. W drugim musimy przeżyć jak najdłużej w schronie, mając do dyspozycji tylko to, co udało nam się wcześniej zebrać. Wersja Reatomized zawiera całą zawartość znaną z oryginału, dodając do niej odświeżoną oprawę graficzną i interfejs użytkownika oraz nowe elementy rozgrywki.

Pobierz z App Store

Huntdown

Huntdown to arcade'owa platformówka w stylu run & gun, w której wcielamy się w łowców nagród walczących z gangami na ulicach futurystycznej metropolii. Gra czerpie pełnymi garściami z klasyków gatunku, takich jak Contra czy Metal Slug, oferując szybką, intensywną akcję i oprawę audiowizualną w stylu retro. Twórcy podeszli przy tym do tematu ze sporym przymrużeniem oka, wypełniając Huntdown specyficznym humorem i licznymi nawiązaniami do kinowych hitów z lat osiemdziesiątych.

Pobierz z App Store

Samorost

Samorost to krótka i stosunkowo prosta przygodówka w klasycznym stylu point & click, której pierwsza wersja miała swoją premierę w 2003 roku. W minionym miesiącu w App Store pojawiła się jednak jej nowa, odświeżona edycja. W grze Samorost wcielamy się w kosmicznego gnoma mieszkającego na niewielkiej asteroidzie, próbującego uratować swój dom przed zderzeniem z obcą planetą. W tym celu musimy rozwiązać szereg łamigłówek, przeważnie polegających na używaniu znajdujących się na ekranie obiektów w odpowiedniej kolejności. Podobnie jak większość pozostałych produkcji studia Amanita Design, Samorost cechuje się charakterystyczną stylistyką oprawy audiowizualnej, specyficznym humorem i brakiem dialogów.

Pobierz z App Store

Bike Baron 2

Pierwsza część gry Bike Baron była wzorowaną na popularnej serii Trials (niedostępnej wówczas jeszcze dla iOS) zręcznościówką, w której wcielaliśmy się w motocyklistę pokonującego różnego rodzaju tory przeszkód. Opublikowana w ubiegłym miesiącu w App Store kontynuacja opiera się na tym samym pomyśle, oferując jednak znacznie lepszą oprawę graficzną, bardziej rozbudowany i dopracowany design poziomów oraz usprawniony system sterowania.

Pobierz z App Store

Knights of San Francisco

Knights of San Francisco to tekstowa gra RPG rozgrywająca się w odległej przyszłości, w której ruiny naszego świata zamieszkiwane są przez istoty typowe dla stylistyki fantasy. Wcielamy się w niej w młodego nekromantę eksplorującego to, co zostało z San Francisco. Charakterystyczną cechą tej gry jest to, iż wykorzystuje ona nie tylko tekst przygotowany wcześniej przez autorów, ale też generuje niektóre fragmenty na bieżąco w zależności od decyzji podjętych przez gracza, różnych zdarzeń losowych i innych czynników. Dzięki temu mimo iż gra jest stosunkowo krótka (według twórców da się ją ukończyć w półtorej godziny), przy każdym kolejnym podejściu może nas ona zaskoczyć różnymi nietypowymi sytuacjami.

Pobierz z App Store

The Longest Road on Earth

The Longest Road on Earth to dość nietypowa, minimalistyczna przygodówka o bardzo eksperymentalnym i artystycznym charakterze, której akcja rozgrywa się w świecie zamieszkiwanym przez antropomorficzne zwierzęta. Przedstawia ona cztery niepowiązane ze sobą historie, opowiedziane w sposób pozostawiający graczom spore pole do własnej interpretacji. Nie znajdziemy tu zagadek ani dialogów z napotkanymi postaciami, a nasza rola sprowadza się tu głównie do eksploracji otaczającego nas świata, wchodzenia w interakcje z różnymi obiektami i obserwowania rozwoju wydarzeń. Niewątpliwym atutem The Longest Road on Earth jest ścieżka dźwiękowa, składająca się z ponad 20 utworów napisanych na potrzeby gry przez piosenkarkę Beícoli.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w maju, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.