Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w kwietniu 2021 roku.

Warhammer 40,000: Mechanicus

Warhammer 40,000: Mechanicus to turowa gra strategiczna rozgrywająca się w uniwersum znanym z popularnej bitewnej gry figurkowej Warhammer 40K. Wcielamy się w niej w dowódcę specjalnego oddziału bojowych mnichów z zakonu Adeptus Mechanicus, wysłanego w celu zbadania planety Silva Tenebris, na której odkryto ruiny starożytnej cywilizacji Necronów. Rozgrywka opiera się tu głównie na eksploracji kolejnych pomieszczeń i walce z napotykanymi tam przeciwnikami. Pomiędzy starciami możemy też modyfikować wyposażenie i umiejętności poszczególnych członków oddziału, co pozwala dostosować ich do preferowanego przez nas stylu gry. Za fabułę odpowiada Ben Counter - autor wielu książek osadzonych w uniwersum Warhammera 40K.

Pobierz z App Store

A Game of Thrones: Board Gam‪e

A Game of Thrones: Board Gam‪e to cyfrowa adaptacja planszowej gry strategicznej bazującej na powieściach z serii Pieśń lodu i ognia George’a R.R. Martina. Gracze wcielają się w niej w przywódców wielkich rodów walczących o władzę nad Westeros. W trakcie rozgrywki mogą oni wykorzystywać do osiągnięcia swoich celów zarówno dyplomację jak i potęgę militarną. W odróżnieniu od pierwowzoru, w którym do rozgrywki potrzeba przynajmniej trzech graczy, wersja cyfrowa oferuje też kampanie fabularną dla jednego gracza. Znajdziemy tu też oczywiście opcję międzyplatformowej rozgrywki z innymi graczami przez sieć oraz możliwość zmierzenia się ze sztuczną inteligencją.

Pobierz z App Store

Fallen of the Round

Fallen of the Round to turowa gra strategiczna z elementami roguelike, w której kierujemy drużyną bohaterów przemierzających podziemia i walczących z potworami. Oferuje ona prosty, szybki i przejrzysty system walki, w którym kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór i rozstawienie postaci w naszej drużynie (jej skład możemy zmieniać przed każdym kolejnym starciem, a w trakcie rozgrywki cały czas zdobywamy nowych bohaterów i ulepszamy tych już posiadanych), tak by jak najlepiej wykorzystać ich unikatowe cechy i umiejętności. Tym, co wyróżnia Fallen of the Round na tle innych podobnych gier dostępnych w App Store, jest stylistyka oprawy graficznej. Zarówno nasi bohaterowie jak i wrogowie przedstawieni są jako fotorealistyczne, plastikowe figurki, poruszane przez wiszącą w powietrzu rękę. W ten sposób gra nawiązuje wyglądem do klasycznych planszówek i gier figurkowych.

Pobierz z App Store

Northgard

Northgard to popularna gra RTS dostępna już od dłuższego czasu na macOS i Windows. Wcielamy się w niej w wikingów próbujących podbić nowy, niezbadany ląd. Do naszych zadań należy m.in. budowanie osad, zbieranie surowców, eksploracja i zdobywanie nowych ziem oraz prowadzenie wojen. W grze wyraźnie da się wyczuć inspirację klasycznymi RTS z lat dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza serią The Settlers. Mobilna wersja Northgard oferuje niemal dokładnie tą samą zawartość co pierwowzór znany z macOS i Windows, zmieniając jednak interfejs i system sterowania pod kątem obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Nie znajdziemy w niej też jeszcze wszystkich opcjonalnych płatnych rozszerzeń dostępnych w oryginalne, jednak twórcy zapowiedzieli już, że będą stopniowo dodawać je na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy.

Pobierz z App Store

The Wake

The Wake to gra kryptologiczna, w której naszym zadaniem jest odczytanie pamiętnika zakodowanego kilkoma różnymi rodzajami szyfrów. Rozpracowując kolejne zapiski stopniowo odkrywamy tajemnice z przeszłości jego autora, które wpłynęły na życie trzech pokoleń jego rodziny. Gra otrzymała nagrody m.in. na festiwalach Indie Arena Booth, Fun & Serious i Bitsummit Gaiden.

Pobierz z App Store

SaGa Frontier Remastered

SaGa Frontier Remastered to odświeżona i usprawniona wersja popularnej gry jRPG z 1997 roku. Oryginał wyróżniał się na tle innych produkcji z tamtego okresu nieliniowym sposobem prowadzenia fabuły. Zamiast jednego głównego wątku fabularnego oferował ich aż siedem (po jednym dla każdej grywalnej postaci), z których każdy mógł potoczyć się na kilka sposobów w zależności od decyzji podjętych przez gracza. Inną cechą charakterystyczną był rozbudowany otwarty świat składający się z kilku planet, między którymi gracz mógł swobodnie przemieszczać się już od samego początku gry. Wersja Remastered oprócz odświeżonej oprawy audiowizualnej i szeregu pomniejszych poprawek wprowadza też sporo dodatkowej zawartości, w tym ósmą grywalną postać, która została wycięta z oryginalnej wersji gry, gdyż twórcy nie zdążyli wówczas dokończyć jej wątku fabularnego.

Pobierz z App Store

Say No! More

W Say No! More wcielamy się w młodego stażystę pracującego w wielkiej korporacji, który nie potrafi odmawiać, przez co musi zgadzać się na wszystko co nakazują mu inni pracownicy. Pewnego dnia odkrywa jednak moc słowa „nie" i postanawia wykorzystać ją do wyrównania rachunków z szefem, niszcząc przy tym każdego, kto stanie na jego drodze. Say No! More cechuje się specyficznym, nieco absurdalnym poczuciem humoru, które w połączeniu z zaskakująco ciekawą fabułą pozwalają przymknąć oko na banalną, uproszczoną do granic możliwości i dość powtarzalną mechanikę rozgrywki, sprowadzającą się do używania różnych rodzajów „nie" na spotykanych po drodze przeciwnikach. Niemniej jednak z pewnością nie jest to tytuł dla miłośników wartkiej akcji czy skomplikowanych wyzwań, a raczej dla osób lubiących nietypowe, eksperymentalne produkcje niezależne.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w kwietniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.