Lokalizatory AirTag zasilane są baterią litową CR2032, którą bardzo łatwo można wymienić. Wystarczy wcisnąć i przekręcić tylną część obudowy aby otworzyć urządzenie i otrzymać dostęp do wspomnianej baterii.

Łatwy proces wymiany baterii wzbudził obawy australijskiej sieci sprzedaży Officeworks. Przedstawiciele firmy twierdzą, że łatwy dostęp powodować może potencjalne zagrożenie dla dzieci, które bez trudu są w stanie je otworzyć. Obawy są na tyle duże, że lokalizatory marki Apple zostały tymczasowo wycofane ze sprzedaży.

Według doniesień opublikowanych w serwisie Gizmodo, Apple potwierdziło, że ​​łatwy proces wymiany baterii jest głównym powodem decyzji o wycofaniu ze sprzedaży AirTagów przez Officeworks. Sprzedaż AirTagów przez tą sieć będzie zawieszona do czasu wydania opinii na ich temat przez Australijską Komisję ds. Konkurencji i Konsumentów.

Australijskie przepisy prawne wymagają, aby każde urządzenie zasilane baterią (wymienną czy nie) było zaprojektowane w sposób uniemożliwiający dzieciom dostęp do komory, w której znajduje się bateria. Wskazuje się, że komora baterii powinna być zabezpieczona elementami mocującymi, np. śrubami. Eksperci twierdzą jednak, że sposób zabezpieczenia komory baterii w AirTagach nie narusza australijskich przepisów.

Źródło: MacRumors