Firma analityczna Sensor Tower opublikowała niedawno nowy raport dotyczący rozmiarów gier w App Store. Wynika z niego, iż najpopularniejsze tytuły dostępne w tym sklepie z roku na rok zajmują coraz więcej miejsca.

Sensor Tower przeanalizowało, jak na przestrzeni ostatnich pięciu lat zmieniał się rozmiar stu najlepiej zarabiających gier dostępnych w amerykańskim App Store. Okazuje się, że w tym okresie średni rozmiar wzrósł o 76%, z 264 MB do 465 MB. Największy wzrost zanotowano między 2019 a 2020 rokiem, kiedy to średnia podskoczyła o 30,3%. Mediana wzrosła zaś w ciągu ostatnich pięciu lat o 102,6%, ze 147 MB do 299 MB.

Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że wzrost średniego rozmiaru nie jest wyłącznie efektem pojawiania się nowych, coraz większych gier, ale też zwiększania rozmiarów tych starszych przez aktualizacje. Na chwilę obecną największą spośród setki najlepiej zarabiających gier w App Store jest CSR Racing 2, zajmująca 3,8 GB. W ciągu ostatnich pięciu lat jej rozmiar zwiększył się o 123,3%. Rekordowy wzrost w ciągu jednego roku zaliczyła zaś gra DoubleDown, która między rokiem 2019 a 2020 zwiększyła swój rozmiar o 106,9%. Zdarzają się też jednak przypadki gier, które z biegiem czasu zmniejszają swój rozmiar. Do tego grona zaliczają się m.in. Candy Crush Saga (-17,2% w ciągu ostatniego roku) i PUBG Mobile (-21%).

Należy przy tym zaznaczyć, że w analizie brano pod uwagę jedynie rozmiary bezpośrednio po pobraniu z App Store, nie uwzględniając dodatkowej zawartości którą można (a w niektórych wypadkach trzeba) pobrać już w samej grze. Niektóre uwzględnione w raporcie tytuły mogą więc w rzeczywistości zajmować jeszcze więcej miejsca na urządzeniach użytkowników.

Źródło: Sensor Tower