W Sieci pojawiły doniesienia o tym, że pochodzącym z Chin technikom udało się samodzielnie zwiększyć wielkość pamięci operacyjnej oraz pamięci masowej w komputerze wyposażonym w procesor M1.

Odkryli oni, że możliwe jest odłączenie pamięci RAM oraz pamięci SSD od układu M1 i zastąpienie ich komponentami o większej pojemności, które są poprawnie rozpoznawane przez system macOS.

W podstawowej wersji MacBooka Air, wyposażonej w 8GB pamięci RAM i 256GB pamięci masowej udało się zainstalować 16GB pamięci RAM i 1TB pamięci masowej.

Kości pamięci RAM oraz dysk SSD przylutowane są do płytki będącej podstawą układu M1, dlatego cała operacja jest dość skomplikowana, a jej przeprowadzenie narusza warunki gwarancji. W dodatku istnieje duże prawdopodobieństwo niepowodzenia.

Mimo tego, że operacja nie jest łatwa do wykonania, to możliwość rozbudowy obu rodzajów pamięci w komputerach z układem M1 to dość znaczące odkrycie. Od początku spekulowano, że samodzielne zwiększenie pamięci nie będzie w ogóle możliwe.

Redakcja serwisu MyApple zdecydowanie odradza wykonywanie tego typu operacji we własnym zakresie.

Źródło: MacRumors