Analitycy Stanford przedstawili wyniki badań wskazujących, że przy pomocy zegarka Apple Watch można ocenić tak zwany zespół słabości u pacjentów z chorobami układu krążenia.

W badaniu wykorzystani wyniki sześciominutowego marszu (6MWT). Pojawił się on w systemie watchOS 7 i opisano go jako „złoty standard oceny funkcjonalnej mobilności pacjenta. Według Apple wyższe wyniki wskazują na zdrowszą pracę serca, układu oddechowego, krążenia oraz układu nerwowo-mięśniowego.

Jak zauważyli redaktorzy MyHealthyApple badanie zostało sfinansowane przez Apple i obejmowało 110 kombatantów korzystających z iPhone'a 7 oraz Apple Watcha series 3. Dane były zbierane poprzez aplikację VascTrac oraz poszerzone o informacje dotyczące aktywności.

W trakcie badań osoby zakwalifikowane do programu odbywały testy sześciominutowego marszu w domu, a następnie zebrane dane były porównywane z wynikami klinicznymi zrobionymi w gabinecie.

Testy wykazały, że Apple Wach w warunkach klinicznych może przeprowadzić badanie poziomu słabości z czułością na poziomie 90% i swoistością na poziomie 85%. Natomiast w przypadku badań nieklinicznych wyniki te spadają odpowiednio do 83% oraz 60%.

Wyniki pokazują, że u osób pomiary przy pomocy Apple Watcha i iPhone'a cechowały się bardzo dokładnym wskaźnikiem wydajności 6MWT. Dzięki temu można zdalnie monitorować tak zwaną słabość oraz sprawność funkcjonalną u osób z chorobami układu krążenia.

Źródło: 9To5Mac