Warsztaty „Zarządzanie barwą” - RCS w Krakowie
Gdy po kilku lekcjach biologi lub przeczytaniu paru artykułów w internecie wydaje się komuś, że wie wystarczająco dużo o rozpoznawaniu kolorów przez ludzkie oko i roli, jaką odgrywają one w naszym życiu, powinien odwiedzić salon RCS w Krakowie podczas warsztatów podobnych do tych, które odbyły się 11 września. Bez wątpienia zrozumiałby, jak mała była ta poprzednia wiedza.
Warsztaty rozpoczęto oczywiście od prezentacji osób, które miały przybliżać gościom temat spotkania. Pierwszą rzeczą, która rzucała się w oczy po zajęciu swego miejsca w przygotowanym specjalnie na warsztaty pomieszczeniu był duży (prawdopodobnie 42 calowy) telewizor HD podłączony do Maca Pro. Wyświetlane było na nim wszystko, co w danej chwili robił prowadzący. Biorąc pod uwagę ilość uczestników takie rozwiązanie było naprawdę trafne. Ponadto obsługa była bardzo uprzejma, jak na resellerów Apple przystało.
Każdy uczestnik otrzymał ulotkę upoważniającą do zakupu tabletu 5% taniej przez najbliższy miesiąc, mógł też wypełnić formularz, dzięki któremu po podaniu danych byłby informowany o wszystkich szkoleniach i promocjach w RCS.
Kolejną rzeczą która zasługuje na pochwałę były bezprzewodowe mikrofony, z których korzystały osoby przedstawiające na czym polega zarządzanie barwą. Dzięki temu nie było najmniejszego problemu ze zrozumieniem wypowiadanych w stronę uczestników słów.
Po kilkunastominutowym wstępie Maciej „Czornyj” Kałuża opowiedział o przestrzeniach barw, wyjaśnił różnice między nimi oraz zasady ich stosowania. By uczestnicy mieli okazję się o tym przekonać przeprowadzono mały eksperyment. Wszyscy zostali poproszeni o przyglądanie się czarnemu punktowi na środku flagi przypominającej USA, miała jednak całkiem inne kolory. Po trzydziestu sekundach ekran stał się biały a flaga zdawała się być i tak widoczna, tym razem we właściwych kolorach. Kałuża przedstawił też zasadnicze różnice między matrycami TN a IPS. Miał olbrzymią wiedzę oraz doświadczenie w tej dziedzinie, jednak brakowało trochę czegoś, co ożywiłoby atmosferę.
Po dwóch godzinach wykładów Anna Pietrzyk zaprosiła wszystkich na poczęstunek w postaci wafelków, ciasteczek, kawy oraz wody z cytryną. Podczas przerwy można było podejść do któregoś z pracowników salonu i zapytać dosłownie o wszystko. Oprócz tego do dyspozycji były komputery Apple podłączone do internetu. Po kilkunastu minutach warsztaty były kontynuowane, jednak tym razem prowadził je Wojciech Kosek, przedstawiciel NEC Display Solution. Od razu zjednał sobie sympatię gości opowiadający parę anegdotek, które wywołały szerokie uśmiechy na twarzach zgromadzonych. Wyjaśnił czym różnią się podświetlenia ekranów, np. LED to nie zawsze to samo i tylko niewielki procent sprzętu oferuje ten najlepszy standard. Chwilę później zaprezentowano urządzenia do kalibracji, pokazano jak się ją przeprowadza na ekranie i drukarce oraz ile korzyści ze sobą to niesie. Przedstawione zostały również profesjonalne programy do jej wykonywania jak również porównano ich możliwości.
Zapytałem jednego z uczestników, Zbigniewa Krawczyka z Krakowa, o opinię na temat zajęć "Zarządzanie barwą":
MyApple: Co sądzi Pan o tych warsztatach?
Zbigniew Krawczyk: Podoba mi się, ten człowiek jest osobą która na pewno dużo wie na ten temat, ale trochę za dużo teorii jest. Wiem, że połowa z tego mi się nie przyda, wolałbym jakieś informacje wykorzystywane w praktyce.
MA: Czyli wolałby Pan więcej ćwiczeń?
Z.K.: Tak, gdyby się coś robiło i gdyby spojrzenie na to było bardziej praktycznie. Bo to jest to, czym będę się zajmować. Oczywiście teoria też jest ważna, jakieś podstawy też trzeba znać.
MA: Zajmuje się Pan grafiką profesjonalnie?
Z.K.: Nie, ja jestem zaawansowanym amatorem, ale czasami zdarza mi się wykuć coś za co mi ktoś zapłaci. Czasem może się stać tak, że trafi to do drukarni, dlatego chciałbym wiedzieć jak przygotować takie rzeczy, by nikt z nimi nie miał później problemu.
Spotkanie bez wątpienia można uznać za udane, zainteresowani na pewno sporo z niego wynieśli, jednak nie do końca można je było nazwać warsztatami. Goście powinni móc własnoręcznie sprawdzić jak działają poszczególne programy a nie tylko patrzeć jak pracuje na nich ktoś inny. Niemniej jednak jeśli ktoś chciałby poznać podstawy zarządzania barwą a nie ma doświadczenia, bez wątpienia powinien udać się 25 września do Krakowa na takie zajęcia. Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://rcs.home.pl/warsztaty/zarzadzanie\_barwa\_info.html
Za część zdjęć dziękujemy Tomaszowi Gut z firmy RCS