Firma analityczna Gartner udostępniła nowy raport dotyczący globalnej sprzedaży smartfonów w czwartym kwartale ubiegłego roku. Apple znalazło się w nim na pierwszym miejscu pod względem liczby sprzedanych urządzeń. Ostatni raz firma ta znalazła się tak wysoko w tym zestawieniu w czwartym kwartale 2016 roku.

W czwartym kwartale 2020 roku Apple sprzedało prawie 80 milionów iPhone'ów. Na drugim miejscu znalazł się Samsung, który sprzedał 62 miliony smartfonów, zaś na trzecim Xiaomi ze sprzedażą na poziomie 43 milionów urządzeń. Firmy OPPO i Huawei sprzedały po 34 miliony urządzeń. Według analityków z firmy Gartner sprzedaż smartfonów w czwartym kwartale 2020 roku spadła o 5,4%.

Firma Gartner opublikowała też raport podsumowujący cały 2020 rok. Pierwsze miejsce zajął w nim Samsung ze sprzedażą na poziomie 253 milionów urządzeń. Apple udało się wspiąć na drugie miejsce, jednak nie był to efekt znacznego wzrostu sprzedaży iPhone'ów, a dużego spadku sprzedaży produktów firmy Huawei, która spadła na miejsce trzecie. Według analityków globalna sprzedaż smartfonów spadła w 2020 roku o 12,5%. Spośród firmy wyszczególnionych w zestawieniu wzrost sprzedaży zanotowały tylko Apple i Xiaomi.

Źródło: Gartner