Audio-Technica to marka dobrze znana wśród miłośników dobrych brzmień. W swojej ofercie ma pokaźny wachlarz świetnych słuchawek muzycznych. Osobną kategorią tego typu akcesoriów są słuchawki gamingowe, skierowane do graczy. W portfolio Audio-Techniki znaleźć można także taki produkt. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować słuchawki ATH G1WL.

To co na zewnątrz

Pod tym względem słuchawki ATH G1WL wyróżniają się na tle tych przeznaczonych przede wszystkim do słuchania muzyki. Ich wzornictwo jest wyraźnie inne, surowe, co nadaje im styl industrialny czy w pewnym stopniu militarny. Wszystko za sprawą metalowego ażurowego pałąka, także metalowych szyn regulacji wysunięcia każdej z muszli oraz wijącego się przy pałąku kabelka łączącego obie słuchawki. Pałąk w swojej szczytowej części posiada miękką poduszkę obszytą ekologiczną skórą, dzięki której słuchawki wygodnie opierają się na głowie.

Na wykonanych z czarnego tworzywa muszlach nadrukowano logo Audio-Techniki w charakterystycznym dla słuchawek tej marki kręgu. W modelu G1WL jest on granatowy. Same muszle umieszczone są na typowych dla słuchawek tego producenta ruchomych widełkach pozwalających na wygodne ułożenie słuchawek na głowie wokół uszu. Owalne muszle wyposażone są w miękkie poduszki obszyte od zewnątrz ekologiczną skórą, a od wewnątrz przyjemnym w dotyku materiałem. Rozwiązanie to zapewnia wygodę i odpowiednią cyrkulację powietrza. Nawet przy wielogodzinnych sesjach gier uszy nie pocą się i nie męczą. Wspomnieć jeszcze wypada, że poduszki łatwo zdjąć i wymienić. W komplecie znalazła się ich dodatkowa para. Słuchawki ATH G1WL są przy tym dość lekkie – ważą jedynie 297 gramów, co ma duże znaczenie przy wspomnianych już wielogodzinnych sesjach.

Panel sterowania oraz gniazda ładowania i znajdującego się w zestawie mikrofonu znalazły się na krawędzi lewej słuchawki. Są tam więc włącznik słuchawek, mikrofonu, przycisk wyciszania tego ostatniego czy potencjometr z wyczuwalnym skokiem regulujący natężenie dźwięku. Mikrofon umieszczono na krótkim pałąku, którego wygięcie można dostosować do własnych potrzeb czy preferencji.

Użytkowanie

Wspomniałem już kilkukrotnie wielogodzinne sesje w grach. W przypadku słuchawek ATH G1WL pojemność baterii zapewnia  naprawdę długie z nich korzystanie, bo aż do 15 godzin. Deklaracje producenta nie są czcze, faktycznie udało się osiągnąć porównywalny czas ich pracy.

Słuchawki łączą się bezprzewodowo z komputerem za pomocą znajdującego się w komplecie przekaźnika radiowego wyglądającego jak pendrive na USB-A. Warto o tym pamiętać. Jeśli w naszym komputerze znajdują się tylko gniazda USB-C, należy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę lub hub. Przejściówka, a raczej przedłużacz USB-A przyda się też w przypadku PlayStation 4, którego projektanci niefortunnie umieścili gniazda USB we wnęce, utrudniając do nich dostęp. Komunikacja odbywa się na częstotliwości 2,4 GHz, co zapewnia zdecydowanie niższą jakość i niższą latencję niż w przypadku połączeń Bluetooth. To ostatnie ma w przypadku gier ogromne znaczenie. Przekaźnik jest w istocie kartą muzyczną, która dodatkowo oferuje wirtualny dźwięk 7.1 dostępny po przyciśnięciu potencjometru regulacji natężenia dźwięku, znajdującego się na krawędzi lewej słuchawki.

Mikrofon

Jestem pod dużym wrażeniem jakości dźwięku rejestrowanego przez dołączany mikrofon. Głos jest dynamiczny i wyraźny. Nie zbiera przy tym zbyt dużo dźwięków otoczenia. Nada się nie tylko do komunikacji w grach, ale także do nagrywania podcastów.

Brzmienie

W środku znalazły się 45­-milimetrowe przetworniki, które zapewniają bardzo dobre brzmienie nie tylko w grach, choć to głównie z myślą o nich powstały te słuchawki. Brzmienie w grach jest pełne o głębokim basie i bardzo przestrzenne z czytelnymi średnimi częstotliwościami,  co ważne jest np. w przypadku dialogów w grach i różnych efektów dźwiękowych, których przecież gry są pełne. Górne częstotliwości są subtelne. Nie ma mowy o kłujących uszy uderzeniach wysokich częstotliwości.

W grach świetnie sprawdza się wspomniana funkcja dźwięku przestrzennego. Dzięki niej można faktycznie znaleźć się w centrum akcji danej gry.

Słuchawki bardzo dobrze radzą sobie również z muzyką, której także i w grach nie brakuje. Przejrzyste średnie częstotliwości zapewniają dobrą separację poszczególnych instrumentów i wydobycie pewnych ukrytych na dalszych planach niuansów, a głęboki bas zapewnia solidną podstawę. Słuchawki świetnie sprawdziły się zarówno w muzyce rockowej, jak i w smooth jazzie czy muzyce elektronicznej.

To wszystko razem daje w efekcie świetny produkt nie tylko gamingowy. Gracze poszukujący słuchawek oferujących najlepsze możliwe brzmienie – nie tylko w grach – za rozsądną cenę powinni zainteresować się modelem ATH G1WL.

Słuchawki Audio-Technica ATH G1WL dostępne są w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 999 zł.

Zdjęcia: Audio-Technica oraz własne