Pojawienie się aplikacji Apple TV w wersji dla systemu Android TV było tylko kwestią czasu. Jako pierwsze wprowadziło ją w swoich telewizorach Sony. Byłem ciekawy i musiałem sprawdzić to, jak aplikacja Apple TV będzie działać na tych telewizorach. Na testy trafił do mnie jeden z najnowszych modeli, obecnie rekomendowany dla konsol Sony Playstation 5 - Sony Bravia XH90.

O samej aplikacji wspomnę w dalszej części, na początek warto jednak napisać co nieco o telewizorze, który zrobił na mnie świetne wrażenie, przede wszystkim za sprawą matrycy LCD VA 4k 120 Hz ze zwiększonym kontrastem i funkcją lokalnego wygaszania (X-tended Dynamic Range o 32 strefach) wraz z podświetleniem Direct Led (diody LED znajdują się bezpośrednio za ekranem) oraz tego, jak sprawował się procesor 4K HDR X1. To połączenie skutkowało obrazem o bardzo dużej głębi kolorów i równie dobremu kontrastowi. I choć to nie OLED ale jakość generowanego obrazu przez matrycę SONY jest świetna. Przydałoby się może trochę więcej stref lokalnego wygaszania, ale właściwie tylko w przypadku scen niemal całkowicie ciemnych z niewielkim rozświetlonym obiektem.

Wspomniałem na wstępie, że opisywany telewizor rekomendowany jest dla użytkowników konsol Playstation 5 (a to m.in. dzięki portowi HDMI 2.1 pozwalającemu na przesyłanie obrazu w 4K z częstotliwością 120 klatek na sekundę). Tej jeszcze nie udało mi się kupić, więc podłączyłem do niego konsolę poprzedniej generacji. Sony Bravia XH90 świetnie radzi sobie z przeskalowywaniem obrazu Full HD do rozdzielczości 4K, ma też niski czas reakcji. Niebawem telewizor ma otrzymać funkcję Variable Refresh Rate, czyli dopasowywania odświeżania obrazu do liczby klatek na sekundę generowanych np. przez konsolę do gier. Wiadomo, że przy czasem przy bardziej wymagających scenach może ona spaść, czego efektem będzie zauważalna niższa płynność obrazu. Wspomniana funkcja ma temu zapobiegać.

Sony Bravia XH90 generuje też całkiem niezły dźwięk z wbudowanych głośników. W ramach technologi Acoustic Multi-Audio dostępne są dwa tylne głośniki wysokotonowe i dwa skierowane do dołu. Nie zastąpi to soundbaru z Dolby Atmos, ale taki oczywiście można podłączyć, telewizor wspiera tę technologię (co obecnie jest już właściwie standardem).

Sony w swoich telewizorach instaluje system Android TV, a więc taki trochę odpowiednik Windowsa w komputerach PC - ma działać na urządzeniach różnych marek i o różnej konfiguracji. Wiadomo, że bywa z tym różnie, przede wszystkim z optymalizacją. Na telewizorze Sony Bravia XH90 Android TV działa bardzo płynnie. Właściwie nie widzę tutaj różnic w płynności, czasie reakcji pomiędzy Android TV i telewizorami Samsunga z Tizenem i LG z webOS. Plusem Android TV jest duży wybór aplikacji, które można na nim zainstalować ze sklepu Play. W praktyce jednak zwykle ograniczam się do kilku programów stacji telewizyjnych nadających online – tych, których nie mam w ofercie kablówki lub te, które oferowane są przez dostawcę telewizji w gorszej rozdzielczości.

Sony Bravia XH90 i Apple

Sama aplikacja Apple TV pojawia się po aktualizacji systemu i działa dokładnie tak samo jak na telewizorach innych marek i z innymi systemami. Nie powinno to dziwić. Apple zależy na tym, by korzystało się z niej dokładnie tak samo na każdym telewizorze. Bez problemu mogłem oczywiście korzystać z usługi Apple TV+, wypożyczać i kupować filmy i oglądać te, kupione już wcześniej.

Telewizor Sony Bravia XH90 wspiera także AirPlay 2 i HomeKit. Możemy więc w ograniczonym zakresie sterować nim wprost z aplikacji Dom czy poprzez utworzone skróty Siri. Możemy też przesyłać na niego obraz i dźwięk z Maca, iPhone'a czy iPada.

Sony Bravia XH90 to z ciekawa propozycja na obecne czasy. Telewizor oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, świetny dźwięk, odświeżanie obrazu na poziomie 120 klatek na sekundę (co docenią użytkownicy PS 5), aplikację Apple TV i wsparcie dla AirPlay2 i HomeKit. Wszystko to, co potrzebuje użytkownik produktów Apple i konsoli nowej generacji. W zależności od rozmiaru ekranu jego cena wynosi około 3400 zł (55") lub około 4800 zł (65").

Grafiki: Sony