Softube to jedna z najbardziej cenionych marek w kwestii emulacji legendarnego sprzętu studyjnego. Ich wtyczki dla macOS są popularne wśród największych tuzów miksu i masteringu. Wydanie software'owej wersji procesora masteringowego Weiss DS1-MK3 było dla mnie czymś niesamowitym ponieważ, nie jest to emulacja, a sprzętowy oryginał pod postacią wtyczki. Inżynierowie Softube podkreślają, że jest to dokładnie przepisany kod ze sprzętowego urządzenia - linijka po linijce. Urządzenie to jest absolutnym "must have" każdego cenionego inżyniera dźwięku czy studia.

Weiss DS1-MK3

Softube nawiązał współpracę z niekwestionowanym guru Danielem Weiss'em. Dzięki tej współpracy udało się wyprodukować dokładną, wtyczkową wersję DS1-MK3 oraz dodatkowy zestaw narzędzi opartych na algorytmach z DS1-MK3. Do tej linii produktów należą trzy dodatkowe tytuły - MM-1 Mastering Maximizer, Deess oraz Compressor / Limiter. Wszystkie korzystają z silnika przetwarzania Weiss, jednak są pojedynczymi modułami z zaprojektowanym na nowo interfejsem. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie, gdy chcemy dla przykładu skorzystać tylko z kompresora lub de-esser'a.

Warto zaznaczyć, że sam DS1-MK3 to koszt około 10 000 dolarów, więc opcja na posiadanie tych samych algorytmów w wersji software jest niezwykle kusząca. Od oryginału odróżnia ją tylko brak fizycznych manipulatorów, obudowy, oraz co chyba jest najbardziej istotne, mniej więcej dwudziestokrotnie mniejsza cena. Jeśli ktoś jest posiadaczem kontrolera Console-1 od firmy Softube, może poczuć się jakby naprawdę obcował z hardware'ową wersją - z uwagi na pełną kompatybilność oprogramowania.

Softube włożył sporo wysiłku w zaprezentowanie mocy przetwarzania Weiss DS1-MK3. Oprogramowanie pozwala bardzo szybko uzyskać dźwięk oryginalnego sprzętu. Zaawansowani użytkownicy również nie będą rozczarowani. Produkt w wersji na komputery Apple posiada wszystkie funkcje co jego pierwowzór. Wystarczy kliknąć przycisk Expert Parameters, a odsłoni on szczegółowe menu sterowania zaawansowanymi parametrami.

MM-1 Mastering Maximizer

To uproszczona wersja świetnego limitera zawartego w DS-1 MK3. Posiada on takie pokrętła jak Amount, Parallel Mix i Limiter Gain. To co jest najpiękniejsze w tym pluginie to algorytmy. Mamy do dyspozycji takie jak: Transparent, Loud, Punch, Wide oraz Deess. MM-1 Mastering Maximizer to naprawdę wybitny maximizer. Nie brzmi on jak wszystkie dostępne na rynku limitery czy maximizery. Uwielbiam używać go na głównej szynie w trakcie miksowania, szczególnie gdy pracuję z materiałem referencyjnym, który jest mocno skompresowany - np. aktualną muzyką klubową. Warto dodać, że nie obciąża on zbyt mocno procesora, co często robią wtyczki konkurencyjnych producentów.

Deess

Wtyczka Deess jest bardzo transparentna. Zawiera dwa niezależne pasma i jej produkcja została pierwotnie zasugerowana przez jednego z głównych inżynierów Softube, który współpracował bezpośrednio z Danielem Weissem nad dopracowaniem i dołączeniem do pakietu tej pozycji. Daniel Weiss słynie z twierdzenia, że ​​wiele sybilantów ma wiele problematycznych częstotliwości. Dla przykładu zwykle występują w obszarze od 7 do 9 kHz, podczas ale też mogą być poniżej 4 kHz. Dlatego jednocześnie dostępne są dwa pasma przetwarzania. Graficzne przedstawienie parametrów sprawia, że ​​możesz naprawdę szybko namierzyć nieprzyjemne dźwięki. Oczywiście możemy słuchać danego pasma w trybie solo i słuchać co się konkretnie w nim dzieje. W oprogramowaniu przewidziano również pracę w trybie mid/side.

Compressor / Limiter.

Teoretycznie po otworzeniu wtyczki nic nas nie zaskoczy - klasyczny kompresor / limiter z wszystkimi podstawowymi parametrami, możliwością kompresji równoległej, filtrami (środkowoprzepustowym oraz dolnoprzepustowym), trybem mid/side itd. Jednak algorytmy, są niesamowite. To jak zachowuje się ten kompresor jest po prostu fenomenalne! W bardzo szybki sposób możemy uzyskać dźwięk jaki chcemy, a jak wiem jest to chyba najbardziej cenne w środowisku produkcyjnym. Dostosowywanie ustawień jest bardzo szybkie, dzięki bardzo dobrej prezentacji graficznej częstotliwości. Możemy bardzo szybko zmienić zakres częstotliwości, próg oraz szerokość filtrów. Każdy parametr ma własny obszar kliknięcia w interfejsie. Aby zmienić ustawienie wartości, wystarczy klikniąć i przeciągniąć wybrany obszar. Bardzo szybkie i intuicyjne!

Podsumowanie

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z wersji sprzętowej DS1-MK3, będziesz naprawdę zadowolony z wersji firmy Softube, jeśli nie miałeś tej możliwości myślę, że jeszcze bardziej docenisz to oprogramowanie i będziesz chciał cały pakiet. To co odróżnia to oprogramowanie od innych na rynku to niesamowite algorytmy, których po prostu trzeba spróbować. Dzięki wyższej rozdzielczości niż oryginalny sprzęt (32 bity / 192 kHz) i możliwości wykorzystania tylu instancji, na ile pozwala twój procesor, pakiet masteringowy Softube Weiss DS1-MK3 jest jednym z najważniejszych narzędzi masteringu. Firma Softube wykonała niesamowitą pracę i należy im się pochwała. Polecam wypróbować 20 dniową wersję demonstracyjną.

Aktualne ceny oraz więcej informacji na stronie: www.softube.com