Nieco ponad miesiąc temu Apple usunęło z App Store popularną grę Fortnite, po tym jak jej twórcy opublikowali aktualizację wprowadzającą funkcje świadomie naruszające regulamin sklepu. Okazuje się, że już niedługo dostęp do tego tytułu mogą stracić również użytkownicy systemu macOS. Na oficjalnej stronie Epic Games pojawił się komunikat o zakończeniu wsparcia dla obu wersji gry Fortnite dostępnych na wspomnianej platformie.

Jak tłumaczą twórcy gry, zakończenie wsparcia jest następstwem zablokowania ich konta deweloperskiego przez Apple, co spowodowało utratę dostępu do narzędzi i usług potrzebnych do dalszych prac nad Fortnite dla macOS. Na chwilę obecną najbardziej odczują to fani Fortnite: Save the World - kooperacyjnego wariantu gry, w którym gracze wspólnie bronią się przed kolejnymi falami przeciwników sterowanych przez komputer. Ta wersja przestanie działać już 23 września. Epic Games zobowiązuje się zwrócić pieniądze użytkownikom, którzy dokonali w niej zakupów w ciągu ostatniego roku. Fortnite: Battle Royale, czyli ta bardziej popularna wersja gry, na chwilę obecną pozostaje jeszcze grywalna, jednak twórcy nie będą już przygotowywać dla niej dalszych aktualizacji. W praktyce oznacza to więc, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy stracą dostęp również i do niej. Prawdopodobnie stanie się to w dniu wydania kolejnej aktualizacji dla pozostałych platform, tak jak miało to miejsce wcześniej w przypadku wersji dla iOS (chyba że wcześniej Epic Games i Apple zdołają jakoś dojść do porozumienia).

Apple zablokowało konto deweloperskie Epic Games w ramach kary za naruszenie umowy, na którą godzi się każdy deweloper publikujący swoje gry i aplikacje w App Store. Epic Games próbowało bronić się przed tym w sądzie, jednak prowadząca sprawę sędzia Yvonne Gonzalez Rogers stanęła w tej kwestii po stronie Apple. Wydała ona jednak tymczasowy zakaz blokowania konta deweloperskiego należącego do Epic Games International, powiązanego z silnikiem Unreal Engine, które Apple również chciało zablokować.

Źródło: Epic Games