To, że sieć VPN zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed atakami z zewnątrz, czy przed wykradaniem danych, to już raczej standard i powszechna wiedza. VPN online może mieć jednak inne, przydatne i ciekawe zastosowania, o których przeciętny użytkownik sieci nie pomyślałby w pierwszej kolejności. Ustawienie takiej sieci na routerze domowym, oszczędzanie pieniędzy na zakupach online, czy włączenie tak zwanego kill switch’a, który chroni naszą sieć, nawet w przypadku spadku stabilności połączenia sieciowego to tylko kilka przykładów niecodziennego zastosowania VPN online.

Dynamizm wirtualnej sieci prywatnej VPN w domu

Omijanie spowolnienia prędkości łącza przez dostawcę sieci internetowej. Ostatnimi czasy, zwłaszcza w obecnej sytuacji światowej, jaką jest globalna pandemia, serwisy streamingowe jak Netflix czy YouTube, z uwagi na gwałtowny skok liczby aktywnych użytkowników, a w konsekwencji przeciążenie sieci, były zmuszone spowalniać transfery seriali, by móc obsłużyć taką ilość ruchu w sieci. Niektórzy użytkownicy Internetu zauważyli, że da się ominąć to spowolnienie, które serwuje nam dostawca przy buforowaniu filmów z YouTube czy innych platform, poprzez korzystanie z VPN.

Serwisy streamingowe gier

Takie serwisy są tak samo narażone na spowalnianie, jak serwisy z serialami czy filmami. Platformy te również przesyłają patche do gier, naprawiające bugi czy inne problemy, korzystając ze stron Torrent, co również może powodować, że nasz dostawca Internetu zmniejszy nam transfer, korzystając z pobierania dużej liczby patchy z torrentów. Po ustawieniu VPN ten problem może ustąpić.

Oglądanie filmów niezależnie od regionu

Część użytkowników internetowych irytuje fakt, że niektóre seriale są dostępne w jednym kraju, zaś w ich ojczystym kraju takiego serialu czy filmu nie ma. Jak to obejść? Poprzez bramkę VPN, która zmieni nasz adres IP i dopasuje go do adresu, w którym dany serial jest dostępny. Dzięki temu bez przeszkód pojawia się możliwość oglądania serial i filmów z całego świata. Cenzura narzucona przez niektóre kraje spędza niektórym użytkownikom sen z powiek, a dzięki konkretnemu VPN-owi nawet reżimowa cenzura północnokoreańska czy chińska ma powody do zmartwień.

korzystanie z VPN

Zwiększenie bezpieczeństwa sieciowego

Oprócz anonimowości i ustawień prywatności, istnieje możliwość maksymalizacji bezpieczeństwa sieci przy użyciu sieci VPN, w domowej sieci i nie tylko.

Można to zrobić na kilka sposobów:

  • podłączenie VPN do systemu operacyjnego, a nie wyłączna instalacja w przeglądarce.
  • zainstalowanie programu VPN na wszystkich urządzeniach domowych, które podłączają się do sieci i ustawienie tego samego połączenia VPN,
  • weryfikacja prawdopodobieństwa wycieku danych przez VPN, stosując odpowiednie strony czy dodatkowe programy, pokazujące naruszenie adresu IP czy informacji DNS,
  • zapłacenie za dedykowany adres IP - użytkowany tylko przez jedną sieć domową, a nie większą grupę użytkowników.

Publiczna sieć Wi-Fi bez ryzyka

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi może przynieść masę problemów. Nie najlepszym pomysłem jest używanie takiej sieci do sprawdzania wrażliwych stron, jak konta bankowe, strony z najważniejszymi danymi osobowymi, czy logowanie z hasłem. Dzięki korzystaniu z sieci VPN pojawia się możliwość zabezpieczenia połączenia, żeby uniknąć wycieku danych. Z uwagi na to, że publiczne sieci Wi-Fi są bardzo słabo zabezpieczone, zaleca się korzystanie z nich w ostateczności, dodatkowo właśnie wspomagając się sprawdzonym systemem sieci VPN.

Oszczędność pieniędzy

Jeden z większych plusów, przemawiający za korzystaniem z sieci VPN, jest możliwość zaoszczędzania sporych pieniędzy. W jaki sposób? Najłatwiej można to zaobserwować podczas kupna biletów lotniczych. W zależności od lokalizacji użytkownika, ceny biletów mogą się różnić nawet o kilkaset złotych lub więcej. Zmieniając lokalizację poprzez VPN oszczędzić można naprawdę sporo pieniędzy. Kupno odzieży czy elektroniki po cenie znacznie korzystniejszej, niż oferowana w kraju użytkownika, to zdecydowana cecha, która przeważa na korzyść użytkowania sieci VPN.

Przydatność funkcji Kill Switch i Split Tunnel

Kill Switch i Split Tunnel to funkcje z ciekawym zastosowaniem. Split tunneling pozwala na wybór, które aplikacje mają korzystać z połączenia VPN, a które nie. Na przykład, można ustawić, że wszystkie aplikacje oprócz Chrome’a mają się łączyć przez VPN, co powoduje, że Chrome nie przejdzie przez kodowanie VPN.

Kill switch ma na celu ochronę w przypadku nagłego osłabienia połączenia. Nie pozwala sieci na stanie się bardziej podatną na ataki z zewnątrz, w taki sposób, że przycisk kill switch odcina całkowicie dostęp do Internetu, gdy tracimy połączenie z VPN.

Podsumowanie

Warto zagłębić się w zawiłości sieci VPN. Taka sieć może przynieść użytkownikowi Internetu, nawet jeśli nie jest zaawansowanym użytkownikiem, mnóstwo korzyści. Potencjalnie oprócz ochrony przed atakami, może to w znacznym stopniu ułatwić nam życie w kontekście zakupów, korzystania z serwisów rozrywkowych, oszczędność czasu i pieniędzy. Kto chce przepłacać za artykuły, czy denerwować się na cenzurę, która blokuje możliwość cieszenia się z rozrywki w pełnym wymiarze? Dzięki VPN tych problemów można uniknąć i całkowicie o nich zapomnieć. Testowałem już kilka rozwiązań VPN dostępnych na rynku, jednak od kilku miesięcy jestem użytkownikiem NordVPN. Stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry, a często promocje pozwalają „wyhaczyć” roczny abonament za niższą kwotę.